05 Март, 2021
0.0261

ВУЧИЌ ИСКРЕН-ГО МОЛЕВ БОРИС ЏОНСОН: Стигна контигентот од Индија со вакцините на АстраЗенека

Објавено во: Балкан 21 Февруари, 2021

-Стануваме една од ретките земји во светот што има на располагање четири вакцини. Горд сум на одговорноста, на сериозноста што ја покажавме, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ на аеродромот „Никола Тесла“ во Белград по пристигнувањето на првите 150.000 вакцини од британско-шведскиот производител АстраЗенека.

Вакцините уште од утре ќе бидат достапни на граѓаните.

-Ова бараше многу работа, јас го молев премиерот Борис Џонсон и многу други високи претставници на британските власти, и им благодарам за помошта, им благодарам што сакаа да не слушнат. Им благодарам што вакцините „АстраЗенека“ пристигнуваат многу порано отколку во многу земји. Цената за овие вакцини е најповолна. Компаниите се откажаа од профитот, истакна Вучиќ.

Од денеска Србија станува една од ретките земји во светот каде што граѓаните ќе можат да избираат помеѓу четири различни вакцини против корона вирусот: американско-германскиот „Фајзер/Бионтек“, рускиот „Спутник V“, кинеските „Синофарм“ и британско-шведската „АстраЗенека“.

Исто така, денеска во Србија се очекува да пристигне нов контингент од 50.000 дози на руската вакцина „Спутник V“, како што претходно најави министерот за иновации и технолошки развој, Ненад Поповиќ.

Foto: Printscreen/Tanjug

Можеби ќе ве интересира

Три грчки региони се во вонредна состојба поради земјотресите

Три грчки региони се во вонредна состојба поради земјотресите

Утре напладне почнува карантинот во Србија и ќе трае до понеделник

Утре напладне почнува карантинот во Србија и ќе трае до понеделник

(ВИДЕО) Захариева повика да се погледне филмот „Историја од двете страни“

(ВИДЕО) Захариева повика да се погледне филмот „Историја од двете страни“

ПОСЛЕДНА ОПОМЕНА ПРЕД ЦЕЛОСНО ЗАТВОРАЊЕ: Војската е распоредена на улиците во Црна Гора

ПОСЛЕДНА ОПОМЕНА ПРЕД ЦЕЛОСНО ЗАТВОРАЊЕ: Војската е распоредена на улиците во Црна Гора

СКАНДАЛ: Очајни жени тужат салон за убавина - сакале да ги пополнат брчките, излегле со страшни изгореници

СКАНДАЛ: Очајни жени тужат салон за убавина - сакале да ги пополнат брчките, излегле со страшни изгореници

Српски аналитичар рече дека Каракачанов е Грк, а го спомена и македонското прашање

Српски аналитичар рече дека Каракачанов е Грк, а го спомена и македонското прашање

Поради коронавирусот Ниш е на раб на катастрофа

Поради коронавирусот Ниш е на раб на катастрофа

Земјотрес со јачина од 4,4 степени попладнево ја стресе Грција

Земјотрес со јачина од 4,4 степени попладнево ја стресе Грција

СРПСКИ ВИРУСОЛОГ: Мора да поминат две до три недели по втората доза за да бидете заштитени

СРПСКИ ВИРУСОЛОГ: Мора да поминат две до три недели по втората доза за да бидете заштитени