24 Септември, 2020
0.0321

Граѓаните потпишуваат онлајн петиција за укинување на покачувањето на струјата

Објавено во: Економија 02 Август, 2020

Има онлајн петиција за укинување на покачувањето на струјата и намалување на ДДВ на 5 отсто. 

Иницијативата „Млади за Македонија“ започна онлајн петиција со име „Граѓанска иницијатива за укинување на покачувањето на струјата и намалување на ДДВ на 5 отсто“.

Во петицијата стои дека граѓаните се револтирани на покачувањето од 7,4 отсто за електричната енергија и вознемирени од последиците врз цените на производите и услугите во Македонија.

„Бесни поради континуираното осиромашување на народот и државата од страна на странските монополи, загрижени за нашите сограѓани кои поради актуелната пандемија нема да можат да ги покријат своите сметки за електрична енергија и поскапите намирници, имајќи ги во предвид платите во Република Македонија, кои се едни од најниските во Европа, со надеж дека ќе го подобриме животниот стандард на народот, ја покренуваме оваа електронска Граѓанска иницијатива“, стои во онлајн петицијата.

Како прво барање е итно укинување на одлуката на Регулаторната комисија од 31 јули за покачувањето на струјата за 7,4 отсто. Второ, намалување на данокот на додадена вредност за електричната енергија за домаќинствата од сегашните 18 отсто на 5 отсто.

Барањата се до Регулаторна, Собранието, Министерството за економија, Владата и Претседателот.

Завчера е донесена одлука за покачување на струјата, по што имаше бројни реакции. 

Можеби ќе ве интересира

САМО ВО АВГУСТ НОВИ ТРИ ИЛЈАДИ НЕВРАБОТЕНИ - еве што покажуваат најновите бројки на Агенцијата

САМО ВО АВГУСТ НОВИ ТРИ ИЛЈАДИ НЕВРАБОТЕНИ - еве што покажуваат најновите бројки на Агенцијата

Владата сака да гради пруга до Струга, а МЖ Инфраструктура не може да врати 10 милиони евра

Владата сака да гради пруга до Струга, а МЖ Инфраструктура не може да врати 10 милиони евра

Драстичен пад на доходот на домаќинствата: А колку ќе не сотре Ковид?

Драстичен пад на доходот на домаќинствата: А колку ќе не сотре Ковид?

НОВИ ЗАГРИЖУВАЧКИ БРОЈКИ НА АГЕНЦИЈАТА - дури 40 илјади луѓе останаа без работа од корона кризата

НОВИ ЗАГРИЖУВАЧКИ БРОЈКИ НА АГЕНЦИЈАТА - дури 40 илјади луѓе останаа без работа од корона кризата

РЕКОРДЕРИ ВО ЕВРОПА: БДП на земја од регионот отиде на дното

РЕКОРДЕРИ ВО ЕВРОПА: БДП на земја од регионот отиде на дното

НОВА ЛИСТА: Познато е кои се десетте најбогати држави во светот

НОВА ЛИСТА: Познато е кои се десетте најбогати држави во светот

Генерали Инвестментс: Инвеститорите немаат вистинска алтернатива

Генерали Инвестментс: Инвеститорите немаат вистинска алтернатива

ФИТР: 2,35 милиони евра за поддршка на 84 микро и мали стартап компании

ФИТР: 2,35 милиони евра за поддршка на 84 микро и мали стартап компании

Битиќи: Се преговара со четири странски инвестиции

Битиќи: Се преговара со четири странски инвестиции