07 Октомври, 2022
0.0283

ГРАЃАНИТЕ СЕ РЕВОЛТИРАНИ, инцидентот во кој загина малата Јонада иницираше нови протести

Објавено во: Балкан 07 Август, 2022

Добивај вести на Viber

По истекот на 72-часовниот рок за оставка или разрешување на министрите Бленди Чучи, за внатрешни работи, Мирела Кумбаро, за туризам и генералниот директор на полицијата Гладис Нано, за утре пред Министерството за внатрешни работи во Тирана закажан е уште еден протест.

На првиот протест, во четвртокот вечерта илјадници граѓани се приклучија во знак на револт за она што се случи во Потам кај приморското градче Химара, каде 7-годишното девојче Јонада Авдиа загина од чамецот што го управуваше комесарот Арјан Тасе.

Инцидентот се случи на втори август во забранета зона за пловни средства, додека девојчето заедно со татко му пливале на петнаесетина метри од брегот. Семејството Авдиа кое дваесеттина години живеело во Велика Британија во родната земја било дојдено на одмор.

На протестот во четвртокот, што се одржа под мотото ” Не ја уби чамец, туку државата” беше побарано заминување на Чучи, Кумбаро и Нано, за кои се смета дека недоволно воделе грижа за безбедноста на крајбрежјето и оти со правилна примена на законот од нивните подредени трагичниот инцидент би се избегнал.

Од почетокот на туристичката сезона регистрирани се повеќе инциденти со чамци кои се движат покрај плажите.

Но, и покрај овие настани, и повремените осудувања во медиумите, требаше да се случи трагедијата од 2 август државата да интервенира и да не се види ниту еден пловен објект на плажите во последните денови.

Како и протестот на 4-ти август, така и утрешниот го организира граѓанскиот сектор, повторно поддржан од опозицијата, која повика на масовност.

Можеби ќе ве интересира

СИТЕ ПОПОЛНУВААТ НЕКОИ ХАРТИИ, А МОЈАТА ПЕТРА ЈА НЕМА, СЕ ЌЕ СЕ ДОКАЖЕ - мајката на убиеното девојче едвај стои на нозе, но дојде на протест

СИТЕ ПОПОЛНУВААТ НЕКОИ ХАРТИИ, А МОЈАТА ПЕТРА ЈА НЕМА, СЕ ЌЕ СЕ ДОКАЖЕ - мајката на убиеното девојче едвај стои на нозе, но дојде на протест

„НАЈТАЖНАТА“ СЛИКА ОД ПРАГА, ВУЧИЌ ОСТАНА ОСАМЕН - светските лидери весело си прикажуваат, но не го дружат српскиот претседател

„НАЈТАЖНАТА“ СЛИКА ОД ПРАГА, ВУЧИЌ ОСТАНА ОСАМЕН - светските лидери весело си прикажуваат, но не го дружат српскиот претседател

Пленковиќ: Вучиќ не се избори за одложување на одлуката за руската нафта

Пленковиќ: Вучиќ не се избори за одложување на одлуката за руската нафта

АНА БРНАБИЌ ЗА НАЈАВАТА ЗА ЗАБРАНАТА ЗА УВОЗ НА РУСКА НАФТА: „Ќе мораме малку поинаку да се позиционираме“

АНА БРНАБИЌ ЗА НАЈАВАТА ЗА ЗАБРАНАТА ЗА УВОЗ НА РУСКА НАФТА: „Ќе мораме малку поинаку да се позиционираме“

ВУЧИЌ И КОВАЧЕВСКИ КАКО ВО СТУДЕНТСКИ ДЕНОВИ, фотографијата како седат на скали собра мноштво коментари

ВУЧИЌ И КОВАЧЕВСКИ КАКО ВО СТУДЕНТСКИ ДЕНОВИ, фотографијата како седат на скали собра мноштво коментари

Изнервиран поради изборите во БиХ, сплиќанец со стол ја тепал сопругата, а со перница сакал да ја задуши

Изнервиран поради изборите во БиХ, сплиќанец со стол ја тепал сопругата, а со перница сакал да ја задуши

ГОЛЕМА ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА ВО СРБИЈА - паѓаат белградски макроа, осомничена и една жена

ГОЛЕМА ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА ВО СРБИЈА - паѓаат белградски макроа, осомничена и една жена

ЌЕРКАТА НА БАКИР ИЗЕТБЕГОВИЌ СЕ РАЗВЕДУВА, А СВАДБАТА БЕШЕ ЛАНИ И ЧИНЕШЕ ЦЕЛО БОГАТСТВО: Гостин беше и Ердоган

ЌЕРКАТА НА БАКИР ИЗЕТБЕГОВИЌ СЕ РАЗВЕДУВА, А СВАДБАТА БЕШЕ ЛАНИ И ЧИНЕШЕ ЦЕЛО БОГАТСТВО: Гостин беше и Ердоган

КОЈA БЕШЕ АНКИЦА ТУЃМАН: Ја нарекуваа столб на семејството, имењачката и ја откри тајната сметка

КОЈA БЕШЕ АНКИЦА ТУЃМАН: Ја нарекуваа столб на семејството, имењачката и ја откри тајната сметка