21 Јануари, 2019
0.5664
    ALK 8300.96    -1.19%     GRNT 825    -1.05%     KJUBI 1543    -2.96%     KMB 5320    -0.58%     MPT 50000    -0.09%     MTUR 5050    -0.98%     OHB 6599.5    -0.01%     OKTA 4500    0%     RZLV 73    2.82%     STB 1244.42    -1.55%     STIL 118    -7.09%     TEL 302    0%     TNB 14989.86    -0.01%     UNI 2145    2.97%

Граѓански протест во срцето на Европа, а осуммина веќе загинати

Објавено во: Свет 16 Декември, 2018

Француската полиција соопшти дека 115 лица се уапсени во саботата, иако протестите на т.н, „жолти елеци“ беа релативно мирни и со само седум лица со полесни повреди. 

Сепак, францускиот министер за внатрешни работи, Кристоф Кастене, минатата ноќ, соопшти дек уште едно лице почина додека траеле протестите. Тоа се вкупно осум настрадани од кога зпочнаа демонстрациите од срединта на ноември.

Кастене во својот профил на Твитер изјави дека најновата жртва починала ноќта меѓу петокот и саботата. Не објасни како се случила несреќата, но навести дека тоа било на еден од кружните текови, кои „жолтите елеци“ редовно ги блокираат.

Протестите започнаа против зголемување на данокот на гориво, но се проширија со барања за решавањ и на други прашања со окупирае на клучни објекти дење и ноќе.

Оваа петта недела на протести многу помалку демонстранти излегоа на улиците на Париз и другите француски градови..

Според полицијата, околу 3.000 луѓе се собрале во престолнината, додека минатата недела имало до 10.000. Од друга страна, околу 33.500 демонстранти учествуваа на протестите низ целата земја, што е двојно помалку од минатата недела, според францускиот печат, што се однесува на официјалните податоци.

Таргет беше зградата на француската Опера, а француската полиција испукуваше солзавец најмногу кај Елисејската палата.Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Милијардер нурна во најдлабоката дупка на светот во морско дно и се шокирал од она што го затекнал

(ВИДЕО) Милијардер нурна во најдлабоката дупка на светот во морско дно и се шокирал од она што го затекнал

(ВИДЕО) Норвешка гради мега автопат: Чини 50 милијарди долари, ама ќе сфатите зошто толку многу!

(ВИДЕО) Норвешка гради мега автопат: Чини 50 милијарди долари, ама ќе сфатите зошто толку многу!

„Законот за робови“ ги вади Унгарците на улица

„Законот за робови“ ги вади Унгарците на улица

Никој не го виде. Останува нејасно дали Путин денеска се капеше во мраз-вода

Никој не го виде. Останува нејасно дали Путин денеска се капеше во мраз-вода

Кина станува телекомуникациски лидер-постепено воведува 5G мрежа

Кина станува телекомуникациски лидер-постепено воведува 5G мрежа

(ВИДЕО) ПЕКОЛЕН НАФТОВОД ВО МЕКСИКО: Над 20 мртви и 70 повредени во експлозија предизвикана од крадци

(ВИДЕО) ПЕКОЛЕН НАФТОВОД ВО МЕКСИКО: Над 20 мртви и 70 повредени во експлозија предизвикана од крадци

(ФОТО) МИСТЕРИОЗНАТА РУСОКОСА НА ПУТИН: Единствената жена која го следи на сите патувања а за неа не се знае ништо

(ФОТО) МИСТЕРИОЗНАТА РУСОКОСА НА ПУТИН: Единствената жена која го следи на сите патувања а за неа не се знае ништо

Два астрономски феномени викендов на небото

Два астрономски феномени викендов на небото

Маж се самозапали на плоштад, минувачите го изгаснаа

Маж се самозапали на плоштад, минувачите го изгаснаа