21 Октомври, 2019
0.0172

ГРАТИС ПОСЕТА НА НАЈСРЕЌНАТА ЗЕМЈА НА СВЕТОТ: Еве што треба да направите

Објавено во: Свет 22 Март, 2019

Втора година по ред Финска е прогласена за најсреќна држава на светот. 

Оваа земја по тој повод им овозможува на луѓето да ја посетат бесплатно.

Заинтересираните треба да снимат кратко видео за својата земја, во кое ќе зборуваат за својата љубов кон природата.

Националната туристичка организација „Посетете ја Финска“ ја лансираше иницијативата „Изнајмете Финец“, осум локални луѓе кои на победниците ќе им служат како „водичи низ среќата“ и ќе им овозможат да ја запознаат земјата преку нејзината природа. 

Престојот во Финска ќе биде снимен и ќе биде искористен за промотивни цели.

Посетата на земјата ќе трае три дена и секој може да избере свој термин, а воедно со себе да поведе пријател или член на семејството.

Скандинавските земји ги зазедоа првите четири места на листата на Обединети нации, која опфати 156 држави, па зад Финска се пласираа Данска, Норвешка и Исланд, додека Холандија е петта. Балканските земји вообичаено лошо котираат на оваа ранг листа. 

Најнесреќна држава на светот е Јужен Судан, а пред неа се Централноафриканска Република, Авганистан, Танзанија и Руанда.

Можеби ќе ве интересира

СЕ ПОТПИШУВА ПЕТИЦИЈА: Британците бараат нов референдум

СЕ ПОТПИШУВА ПЕТИЦИЈА: Британците бараат нов референдум

(ВИДЕО) ТРИ ЖРТВИ ВО ПРОТЕСТИТЕ ВО ЧИЛЕ: Власта се откажа од поскапувањето на превозот

(ВИДЕО) ТРИ ЖРТВИ ВО ПРОТЕСТИТЕ ВО ЧИЛЕ: Власта се откажа од поскапувањето на превозот

БРИТАНЦИТЕ САКААТ НОВ РЕФЕРЕНДУМ: Протести се одржаа во Лондон

БРИТАНЦИТЕ САКААТ НОВ РЕФЕРЕНДУМ: Протести се одржаа во Лондон

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ И ВОНРЕДНА СОСТОЈБА: Чилеанците се бунтуваат против поскапиот јавен превоз

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ И ВОНРЕДНА СОСТОЈБА: Чилеанците се бунтуваат против поскапиот јавен превоз

(ВИДЕО) СЕ УРНА БРАНА ВО РУСИЈА: Водата носеше се пред себе, има 13 мртви

(ВИДЕО) СЕ УРНА БРАНА ВО РУСИЈА: Водата носеше се пред себе, има 13 мртви

(ФОТО+ВИДЕО) УАПСЕНИ 27 ЛУЃЕ: Полицијата воспостави ред во Барселона

(ФОТО+ВИДЕО) УАПСЕНИ 27 ЛУЃЕ: Полицијата воспостави ред во Барселона

НЕМА ПРИМИРЈЕ ВО СИРИЈА: Ердоган се заканува

НЕМА ПРИМИРЈЕ ВО СИРИЈА: Ердоган се заканува

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ ВО БАРСЕЛОНА: Ги разгневија пресудите за Каталонците кои го организираа референдумот

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ ВО БАРСЕЛОНА: Ги разгневија пресудите за Каталонците кои го организираа референдумот

САД ЌЕ ПОМОГНЕ: Турците ја прекинуваат офанзивата во Сирија

САД ЌЕ ПОМОГНЕ: Турците ја прекинуваат офанзивата во Сирија