21 Февруари, 2019
0.2502
    ALK 8440.21    0.49%     BESK 9300    3.32%     CEVI 900    0%     GRNT 820.24    0.05%     KMB 5540.51    0.53%     MKSD 194    -3%     MPT 51516.28    0.27%     MTUR 5100    -0.21%     OHB 6800.4    1.21%     REPL 75000    0%     RMDEN16 98.11    -0.09%     RZUS 108    2.86%     SBT 2620.28    8.61%     STB 1255.41    0.22%     STIL 127.83    1.86%     TEH 80    -20%     TEL 315    0.16%     TNB 15500    0.03%     TTK 1379.95    0%     UNI 2285.84    2.07%

Грчка партија е против тоа Македонија да влезе во НАТО

Објавено во: Балкан 11 Јули, 2018

Претседателката на Движењето за промена, Фофи Генимата, во интервју за грчката телевизија Алфа го кажа својот став дека Македонија сега не треба да добие покана за членство во НАТО, туку откако ќе се завршат сите обврски предвидени во Договорот.

„Да не се даде поканата сега, бидејќи ќе се најдеме пред свршен чин. Нашата земја не треба сега да ги даде сите нејзини адути, без да бидеме сигурни дали другата страна ќе успее да ги заврши сите обврски што ги има преземено“ – рече Генимата. 

Претседателката на Движењето за промени смета дека постои простор, па дури и во последен момент за подобрување на Договорот од Преспа и објасни дека нејзината партија, уште од прв момент наведе две работи поради кои не можат да го поддржат решението меѓу Македонија и Грција.

Смета дека секако постои сложено име со географска одредница, но реално не постои ерга омнес, кога владата дава македонска националност и македонски јазик. Овие работи, сами по себе вели дека го задржуваат јадрото на иредентизмот, а со тоа, не затвораат стари сметки, туку отвораат нови. 

Лидерката на оваа партија смета дека Договорот може да се подобри. 

Инаку, Македонија попладнево доби покана за членство во НАТО, и тоа го соопшти на прес-конференција генералниот секретар Јенс Столтенберг. 

Можеби ќе ве интересира

Се породи партнерката на српската премиерка, Србија не признава истополови бракови

Се породи партнерката на српската премиерка, Србија не признава истополови бракови

Симнат пратеничкиот имунитет на Барбарусис, кој повика Ципрас да биде уапсен поради Преспанскиот договор

Симнат пратеничкиот имунитет на Барбарусис, кој повика Ципрас да биде уапсен поради Преспанскиот договор

Семејството со години лажело дека контактира со Јасмина, додека нејзиното тело било во замрзнувач-два мотиви за свирепото убиство?

Семејството со години лажело дека контактира со Јасмина, додека нејзиното тело било во замрзнувач-два мотиви за свирепото убиство?

Маж се разнесе со бомба во Србија

Маж се разнесе со бомба во Србија

Хрватска шокирана од морбиден чин: Ја убила сестра си, па ја чувала во замрзнувач 20 години

Хрватска шокирана од морбиден чин: Ја убила сестра си, па ја чувала во замрзнувач 20 години

(ВИДЕО) Масовен протест во Тирана, демонстранти ја кршат владината зграда

(ВИДЕО) Масовен протест во Тирана, демонстранти ја кршат владината зграда

Борисов во Србија издејствува град да носи и бугарско име

Борисов во Србија издејствува град да носи и бугарско име

Словенечки пратеник поднесе оставка откако украде сендвич

Словенечки пратеник поднесе оставка откако украде сендвич

(ВИДЕО) Почнале од нула, а денес за нивното сирење слушнале и во Египет

(ВИДЕО) Почнале од нула, а денес за нивното сирење слушнале и во Египет