18 Јули, 2018
0.4062
    ALK 8022.86    0.07%     GRNT 805    -1.97%     KMB 5100.28    0.85%     MPT 43389.66    0.94%     OKTA 4301    -0.83%     RMDEN09 98    2.22%     RMDEN16 95    0%     RMDEN17 95.95    0.05%     STIL 129.42    1.91%     TIKV 157    2.61%     TKVS 4650    0%     TNB 13700    -2.14%     TPLF 1089    9.98%     TTK 992.73    1.11%     UNI 2400    1.95%     ZILU 250    5.49%

Грчка партија е против тоа Македонија да влезе во НАТО

Објавено во: Балкан 11 Јули, 2018

Претседателката на Движењето за промена, Фофи Генимата, во интервју за грчката телевизија Алфа го кажа својот став дека Македонија сега не треба да добие покана за членство во НАТО, туку откако ќе се завршат сите обврски предвидени во Договорот.

„Да не се даде поканата сега, бидејќи ќе се најдеме пред свршен чин. Нашата земја не треба сега да ги даде сите нејзини адути, без да бидеме сигурни дали другата страна ќе успее да ги заврши сите обврски што ги има преземено“ – рече Генимата. 

Претседателката на Движењето за промени смета дека постои простор, па дури и во последен момент за подобрување на Договорот од Преспа и објасни дека нејзината партија, уште од прв момент наведе две работи поради кои не можат да го поддржат решението меѓу Македонија и Грција.

Смета дека секако постои сложено име со географска одредница, но реално не постои ерга омнес, кога владата дава македонска националност и македонски јазик. Овие работи, сами по себе вели дека го задржуваат јадрото на иредентизмот, а со тоа, не затвораат стари сметки, туку отвораат нови. 

Лидерката на оваа партија смета дека Договорот може да се подобри. 

Инаку, Македонија попладнево доби покана за членство во НАТО, и тоа го соопшти на прес-конференција генералниот секретар Јенс Столтенберг. 

Можеби ќе ве интересира

Што ќе се случи со грчките компании кои го имаат терминот „Македонија“?

Што ќе се случи со грчките компании кои го имаат терминот „Македонија“?

ГРЧКО МНР: Изјавите на Захарова се карактеристичен пример на непочитување на трета земја

ГРЧКО МНР: Изјавите на Захарова се карактеристичен пример на непочитување на трета земја

Се стресоа три држави во регионот

Се стресоа три држави во регионот

Мицотaкис се буни: На Скопјаните им дадоа НАТО пасош

Мицотaкис се буни: На Скопјаните им дадоа НАТО пасош

(ВИДЕО) Турчин на „Сакам да бидам Милионер“ доби прашање кое е новото име на Македонија

(ВИДЕО) Турчин на „Сакам да бидам Милионер“ доби прашање кое е новото име на Македонија

(ВИДЕО) Славеше за успехот на Хрватите и пукаше со зоља

(ВИДЕО) Славеше за успехот на Хрватите и пукаше со зоља

Ја прегазил сопругата бидејќи не го пуштала да оди на прославата во Загреб

Ја прегазил сопругата бидејќи не го пуштала да оди на прославата во Загреб

Колинда исмеана во дел од странските медиуми - ја нарекоа Алкохолинда

Колинда исмеана во дел од странските медиуми - ја нарекоа Алкохолинда

СИЛНО СЕ СТРЕСЕ ТИРАНА: Повеќе потреси регистрирани во Албанија

СИЛНО СЕ СТРЕСЕ ТИРАНА: Повеќе потреси регистрирани во Албанија