26 Јануари, 2021
0.0277

Грчката идеја за потврда на вакцинацијата при патувањата е лоша, смета романскиот претседател

Објавено во: Балкан 13 Јануари, 2021

Не е добра идејата за сертификат за вакцинација од Кoвид-19 и тоа да се користи за олеснување на патувањата на европските граѓани.

Ова го изјави синоќа романскиот претседател Клаус Јоханис, посочувајќи на можноста за дискриминација.

Тој додаде дека верува дека треба да постојат потврди за вакцинација, но дека мора да се користат од медицински причини, пренесува Аџерпрес.

Романскиот претседсател својот став го искажа на прес-конференција кога беше запрашан за мислење за идејата на Грција за единствен европски сертификат како доказ за вакцинација за граѓаните, за Европејците полесно да можат да циркулираат со овој документ.

Тој, исто така, кажа дека масовната вакцинација против Ковид-19 е единственото решение што е можно побрзо сите да се вратат во нормала.

Јоханис најави и дека ќе ја прими вакцината против Ковид-19 на јавен настан во петок, на 15 јануари.

Можеби ќе ве интересира

Србија ќе подели 150.000 празни селски куќи на млади брачни двојки

Србија ќе подели 150.000 празни селски куќи на млади брачни двојки

Американците не сакаат да слушнат за Голема Албанија или Голема Србија

Американците не сакаат да слушнат за Голема Албанија или Голема Србија

ОД ДЕНЕСКА НЕМА ВАКЦИНИРАЊЕ БЕЗ ЗАКАЖАН ТЕРМИН - српската Влада ги повикува граѓаните прво да се регистрираат

ОД ДЕНЕСКА НЕМА ВАКЦИНИРАЊЕ БЕЗ ЗАКАЖАН ТЕРМИН - српската Влада ги повикува граѓаните прво да се регистрираат

За 20.000 евра татко ја продал својата ќерка

За 20.000 евра татко ја продал својата ќерка

Се дозна по чии налог бил прислушуван Вучиќ и каде завршувале транскриптите - еве што кажа раководителот на Управата

Се дозна по чии налог бил прислушуван Вучиќ и каде завршувале транскриптите - еве што кажа раководителот на Управата

Грција регистрира позитивни случаи на новиот сој на граничните премини

Грција регистрира позитивни случаи на новиот сој на граничните премини

БЕШЕ СЕРИОЗНО: Воспаление на целиот абдомен, белите дробови.... - Чеда Јовановиќ прв пат во јавноста по излегувањето од болница

БЕШЕ СЕРИОЗНО: Воспаление на целиот абдомен, белите дробови.... - Чеда Јовановиќ прв пат во јавноста по излегувањето од болница

United Group ја презеде бугарската Нова ТВ

United Group ја презеде бугарската Нова ТВ

Немаат мир: Ноќеска три земјотреси кај Петриња

Немаат мир: Ноќеска три земјотреси кај Петриња