22 Април, 2019
0.0299

Грчката национална телевизија: Вербалната нота уште не е пристигната во Скопје

Објавено во: Македонија 12 Февруари, 2019

Досега, владата на Скопје не ја добила вербалната нота од Атина дека пристапниот Протокол за прием на Македонија во НАТО е изгласан во грчкиот парламент, објави грчката национална телевизија ЕРТ.

Заменик-министерот за надворешни работи, Јоргос Катругалос, претходно рече дека актот ќе биде испратен до македонската Влада по завршувањето на изминатиот викенд, односно во понеделникот.

Знамето на НАТО денес беше поставено на платото на македонската Влада заедно со државното. На церемонијата присуствуваа министри, офицери на НАТО во земјата, како и амбасадори на земјите-членки.

Зоран Заев во својот говор три пати го користеше терминот "Република Северна Македонија", објави ЕРТ.

Можеби ќе ве интересира

Додека пукале во таткото, му го убиле 8-годишното синче во кумановско

Додека пукале во таткото, му го убиле 8-годишното синче во кумановско

Помалите домашни фирми најчесто имаат партнери од регионов

Помалите домашни фирми најчесто имаат партнери од регионов

Ивор Мицковски: Историски најлош резултат за СДСМ

Ивор Мицковски: Историски најлош резултат за СДСМ

Саниран дефектот на „Видое Смилевски Бато“ 11

Саниран дефектот на „Видое Смилевски Бато“ 11

Зеколи: Власта понижувачки изгуби, опозицијата убедливо победи

Зеколи: Власта понижувачки изгуби, опозицијата убедливо победи

УТРИНСКИ ФОКУС: Во втор круг силите ќе ги мерат Пендаровски и Силјановска

УТРИНСКИ ФОКУС: Во втор круг силите ќе ги мерат Пендаровски и Силјановска

Атанасоски: Апсолутен црвен аларм кон политиките на власта

Атанасоски: Апсолутен црвен аларм кон политиките на власта

Епидемијата на морбили не стивнува: Вакцинацијата задолжителна и за училиште

Епидемијата на морбили не стивнува: Вакцинацијата задолжителна и за училиште

Савески: Стравувам дека власта ќе посегне по нерегуларности во вториот круг за да избегне бламажа

Савески: Стравувам дека власта ќе посегне по нерегуларности во вториот круг за да избегне бламажа