19 Јануари, 2022
0.0482

ГРЧКИОТ ВЕТЕРИНАР, ПРВИОТ ЧОВЕК НА ФАЈЗЕР ЛАНИ ЗАРАБОТИЛ 21 МИЛИОН ДОЛАРИ: Платата и бонусот му пораснале за 17 отсто

Објавено во: Свет 28 Ноември, 2021

Pfizer Inc. му исплати на главниот извршен директор Алберт Бурла 21 милион долари вкупен надоместок минатата година, бидејќи фармацевтскиот гигант стана првиот што доби овластување од САД за вакцина против коронавирус, пишува Блумберг.

Целокупниот пакет исплати, кој вклучувал плата, бонус, акции и други стимулативни надоместоци, е за 17 отсто повеќе од примањата на Бурла во 2019 година, кога му биле исплатени вкупно 17,9 милиони долари, покажува извештајот за неговите примања поднесен до регулаторот во петокот. 

Бурла стана високопознато лице на компанијата во центарот на глобалните напори за запирање на пандемијата Ковид-19. Вакцината што ја разви Pfizer со германскиот партнер BioNTech SE се тврди дека е 95 отсто ефикасна против вирусот во клиничко испитување и таа стана клучен дел од напорите за имунизација во САД.

Во исто време, Бурла претседаваше со поширок напор да се префрли акцентот на Pfizer на иновативни третмани за рак и други болести. Компанијата минатата година го комбинираше својот бизнис Upjohn, кој вклучуваше постари блокбастери како лекови за еректилна дисфункција Виагра и лекови за холестерол Липитор, со производителот на генерички лекови Mylan NV за да формира нова компанија наречена Viatris Inc.

Алберт Боурла инаку по потекло е од Грција и е ветеринар.


Можеби ќе ве интересира

САКА ДА УЖИВА ВО ПЕНЗИОНЕРСКИТЕ ДЕНОВИ - Меркел ја одби понудата на Гутиереш да работи во ОН

САКА ДА УЖИВА ВО ПЕНЗИОНЕРСКИТЕ ДЕНОВИ - Меркел ја одби понудата на Гутиереш да работи во ОН

ДАЛИ Е ОВА КРАЈ НА БОРИС ЏОНСОН - ќе му пресуди ли забавата за време на локдаун на популарниот британски политичар

ДАЛИ Е ОВА КРАЈ НА БОРИС ЏОНСОН - ќе му пресуди ли забавата за време на локдаун на популарниот британски политичар

ДАЛИ НАВИСТИНА БРАНОТ НА ОМИКРОН Е ПОСЛЕДНИОТ ВО КОЈ ИМАМЕ РЕСТРИКЦИИ - шефот на Фајзер со прогноза

ДАЛИ НАВИСТИНА БРАНОТ НА ОМИКРОН Е ПОСЛЕДНИОТ ВО КОЈ ИМАМЕ РЕСТРИКЦИИ - шефот на Фајзер со прогноза

НОВАК ГО ИЗБРКАА, А НА ЗАРАЗЕН МЛАД АМЕРИКАНЕЦ МУ ДАДОА ХОТЕЛСКА СОБА И РЕКЕТ - потег на Аустралиан опен кој многумина ќе разбесни

НОВАК ГО ИЗБРКАА, А НА ЗАРАЗЕН МЛАД АМЕРИКАНЕЦ МУ ДАДОА ХОТЕЛСКА СОБА И РЕКЕТ - потег на Аустралиан опен кој многумина ќе разбесни

ОВА СЕ 22 ОПАСНИ ЗЕМЈИ - САД ставија на листа држави каде што е најризично да се патува

ОВА СЕ 22 ОПАСНИ ЗЕМЈИ - САД ставија на листа држави каде што е најризично да се патува

СЗО: Нема да се ослободиме од вирусот оваа година

СЗО: Нема да се ослободиме од вирусот оваа година

(ВИДЕО) Градоначалник постави шатор и штрајкува со глад поради ковид мерките

(ВИДЕО) Градоначалник постави шатор и штрајкува со глад поради ковид мерките

Почина пејачка која намерно се заразила со корона

Почина пејачка која намерно се заразила со корона

Цунами уништи цели села во Тонга, а досега има три жртви

Цунами уништи цели села во Тонга, а досега има три жртви