16 Февруари, 2019
0.3850
    ALK 8270.19    0.24%     BESK 9001    -0.13%     GRNT 815.38    0.18%     KMB 5381.26    0.03%     MKSD 196.29    1.98%     MPT 51400.09    0.2%     MTUR 5100    0.01%     OHB 6651    0.02%     RMDEN15 97    0%     RMDEN17 98.2    0%     RZEK 30    0%     RZIT 20    0%     RZLV 102    -2.86%     RZTK 503    4.57%     SBT 2281.83    -0.01%     STB 1230    -0.81%     STIL 122    0%     TEL 310    0.28%     TETE 2290    4.09%     TKVS 5254.57    -0.86%     TNB 15300.44    0.46%     TTK 1380.02    -2.13%     UNI 2220    0.43%     ZILU 246    0.04%

Грчките претставници направија растур на изборите во САД

Објавено во: Свет 08 Ноември, 2018

Пет американски политичари од грчко потекло беа избрани во Претставничкиот дом на САД на конгресните избори во вторникот.

Грчкиот американски демократ Џон Сарбанес го задржа своето место во третата конгресна област во Мериленд, постигнувајќи комфорна победа од 68,6 отсто над неговиот ривал Чарлс Антони.

Претставникот на републиканците Гас Билиракис,кој ја претставува 12-тата област на Флорида, го освои седмиот мандат со 58,1 отсто во Домот откако го победи демократот Крис Хантер.

Во првата конгресска област во Невада, Дина Титс беше реизбрана со четврти мандат, со победа од 66,2 отсто над нејзиниот републикански противник Џојс Бентли.

Демократот Крис Папас го победи републиканецот Еди Едвардс со 53,6 отсто од гласовите во трката за првиот округ во Њу Хемпшир, станувајќи првиот конгресмен кој се декларирал јавно како хомосексуалец.

Мајкл Валц, поранешен командант на „Зелените беретки“ со грчки корени, го победи демократот Нанси Содерберг со 56,3 отсто во трката за шестата област на Флорида,

Изгуби само еден претставник со грчко потекло - Папахристо Вукмир.

Можеби ќе ве интересира

Трамп им ги помати сметките на Заев и Ципрас

Трамп им ги помати сметките на Заев и Ципрас

(ВИДЕО) Путин при тренинг со олимписки џудо шампион се повреди

(ВИДЕО) Путин при тренинг со олимписки џудо шампион се повреди

Напад во метро во Париз

Напад во метро во Париз

ПРИМЕРИ ОД СВЕТОТ: На едните им плаќаат, а другите на -17 возат велосипеди до училиште

ПРИМЕРИ ОД СВЕТОТ: На едните им плаќаат, а другите на -17 возат велосипеди до училиште

Антизападниот претседател Дутерте го менува името на Филипините

Антизападниот претседател Дутерте го менува името на Филипините

САД одлучи да не интервенира воено во Венецуела

САД одлучи да не интервенира воено во Венецуела

(ФОТО) Црн пантер: Ретко животно фатено на камера во Кенија

(ФОТО) Црн пантер: Ретко животно фатено на камера во Кенија

Земја од ЕУ продава „Мигови“ за 300.000 долари

Земја од ЕУ продава „Мигови“ за 300.000 долари

(ВИДЕО) Дали Гваидо во Србија учел како се организираат протести?

(ВИДЕО) Дали Гваидо во Србија учел како се организираат протести?