23 Мај, 2019
0.0291

Грчките претставници направија растур на изборите во САД

Објавено во: Свет 08 Ноември, 2018

Пет американски политичари од грчко потекло беа избрани во Претставничкиот дом на САД на конгресните избори во вторникот.

Грчкиот американски демократ Џон Сарбанес го задржа своето место во третата конгресна област во Мериленд, постигнувајќи комфорна победа од 68,6 отсто над неговиот ривал Чарлс Антони.

Претставникот на републиканците Гас Билиракис,кој ја претставува 12-тата област на Флорида, го освои седмиот мандат со 58,1 отсто во Домот откако го победи демократот Крис Хантер.

Во првата конгресска област во Невада, Дина Титс беше реизбрана со четврти мандат, со победа од 66,2 отсто над нејзиниот републикански противник Џојс Бентли.

Демократот Крис Папас го победи републиканецот Еди Едвардс со 53,6 отсто од гласовите во трката за првиот округ во Њу Хемпшир, станувајќи првиот конгресмен кој се декларирал јавно како хомосексуалец.

Мајкл Валц, поранешен командант на „Зелените беретки“ со грчки корени, го победи демократот Нанси Содерберг со 56,3 отсто во трката за шестата област на Флорида,

Изгуби само еден претставник со грчко потекло - Папахристо Вукмир.

Можеби ќе ве интересира

Израел се евакуира, им претстои голема закана

Израел се евакуира, им претстои голема закана

Јункер: Овие популисти и глупави националисти ги сакаат само своите држави

Јункер: Овие популисти и глупави националисти ги сакаат само своите држави

Торнадо однесе три животи и „зароби“ луѓе во домовите

Торнадо однесе три животи и „зароби“ луѓе во домовите

Koj бара милиони отштета од Боинг?

Koj бара милиони отштета од Боинг?

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ: Има мртви и повредени

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ: Има мртви и повредени

Она што за Путин е многу вредно е во Загреб, и ќе дојде да го побара

Она што за Путин е многу вредно е во Загреб, и ќе дојде да го побара

ПРВА ВО СВЕТОТ: Франција забрани употреба на пестициди кои се штетни за пчелите

ПРВА ВО СВЕТОТ: Франција забрани употреба на пестициди кои се штетни за пчелите

(ВИДЕО) ТОРНАДА БЕСНЕАТ: Куќи останаа без покриви, патници засолнети на аеродром

(ВИДЕО) ТОРНАДА БЕСНЕАТ: Куќи останаа без покриви, патници засолнети на аеродром

Нов Зеланд станува немилосрден кон странците, еве и зошто

Нов Зеланд станува немилосрден кон странците, еве и зошто