26 Септември, 2021
0.0230

ГРЦИЈА ИСПРАЌА „ЕКСТРА“ ПОЛИЦИЈА НА ОСТРОВИТЕ - неопходна посилна контрола на местата за забава кои се жаришта на ковид

Објавено во: Балкан 30 Јули, 2021

Грција започна со распоредување полициски единици на островите кои се сметаат како жаришта со ширење на ковид, бидејќи сезоната на туризмот во земјата се движи во голема брзина, во услови на загрижувачко ширење на варијантите на коронавирус.

Властите се обидоа да го зајакнат полициското присуство на островите за млади на кои се организираат забави, како што се Миконос и Иос, бидејќи се зголеми загриженоста поради тоа што локалните претприемачи не ги почитуваат здравствените мерки насочени кон спречување на пандемијата. 

„Варијантата Делта значеше дека секоја земја се справува со четвртиот бран сега, а не како што се очекуваше во ноември“, рече грчкиот министер за туризам Харис Теохарис за Гардијан. „Додека хотелите и местата кои се за семеен одмор внимателно ги спроведуваат протоколите, има поголем метеж отколку што би сакале да видиме во баровите, особено кај помладата публика ... затоа се обидуваме да обезбедиме одржување рамнотежа“, рече Теохарис.

Околу 186 спроведувачи на законот се испратени само на Миконос, наспроти 56 -те стационирани таму ова време минатата година.

Во четвртокот, дополнителни 30 полицајци, поддржани од безбедносни службеници и тајни агенти, беа испратени на Иос, островот Цикладик, долг 11 километри, популарен кај помладите туристи привлечени кон неговите барови, дискотеки и рок клубови.

Грчкиот заменик -министер за цивилна заштита, Никос Хардалијас, рече дека Миконос и Иос се „на чекор“ од властите што наметнуваат дополнителни ограничувања, и дека ситуацијата на островите Закинтос, Тинос, Лефкада, Санторини, Парос и Родос исто така е загрижувачка.

Јужните егејски острови во Грција во четвртокот беа обележани со темноцрвена боја на картата на Ковид од Европскиот центар за превенција и контрола на болести, што значи дека сите основни патувања од и до регионот се обесхрабрени. Кластерот од 13 острови ги вклучува Миконос, Санторини и Родос.

Претходно овој месец, властите беа принудени да воведат еднонеделен полициски час и музичка забрана за Миконос, откако стапките на зараза пораснаа на островот. Во средата, министерот за заштита на граѓаните Михалис Крисохидоис предупреди дека е само прашање на време кога ќе се спроведе слично заклучување на Иос. „Сега постои видлива опасност островот да биде затворен“, рече тој, откако полета во Иос порано истиот ден. „Веќе се воведени парични казни за претпријатијата кои не го почитуваат законот и… полицијата која е многу активна и борбена и се испраќа да го примени законот и да обезбеди спроведување на мерките“.

Теохарис, министер за туризам, рече дека островите што Грција ги промовираше како „без Ковид“, по кампањата за вакцинирање на целото население пред земјата формално да прифати туристи, имаа подобра сезона. „Помалите острови се пополни од поголемите“, рече тој.

Оваа недела грчките здравствени власти објавија дека се вакцинирани пет милиони луѓе, но според епидемиолозите, се уште нема доволно имунитет на стадото, но сепак е пресвртница. „Гледаме четврти бран, но никаков бран во однос на хоспитализациите и стресот врз здравствениот систем“, рече Теохарис. „Има промена во моделот на болеста и тоа бара промена во начинот на размислување за тоа како реагираме на тоа“.

Туризмот учествува со речиси 25 отсто од грчкиот БДП, со една од пет работни места зависни од овој сектор. 

Иззвор: Гардијан

Можеби ќе ве интересира

КОН СО ПОРАКА ДО АНТИВАКСЕРИТЕ: Умреа повеќе од 10.000 луѓе, спасот е вакцината

КОН СО ПОРАКА ДО АНТИВАКСЕРИТЕ: Умреа повеќе од 10.000 луѓе, спасот е вакцината

ХАКЕРСКИ НАПАД НА ДРЖАВНАТА АЛБАНСКА РАДИО-ТЕЛЕВИЗИЈА: Побарано е 300.000 долари за враќање на архивата

ХАКЕРСКИ НАПАД НА ДРЖАВНАТА АЛБАНСКА РАДИО-ТЕЛЕВИЗИЈА: Побарано е 300.000 долари за враќање на архивата

ШВАЈЦАРИЈА ГО ОГРАНИЧУВА ВЛЕЗОТ НА ПАТНИЦИ ОД НЕКОЛКУ ЗЕМЈИ ОД РЕГИОНОВ: Нема влез без доказ за вакцина

ШВАЈЦАРИЈА ГО ОГРАНИЧУВА ВЛЕЗОТ НА ПАТНИЦИ ОД НЕКОЛКУ ЗЕМЈИ ОД РЕГИОНОВ: Нема влез без доказ за вакцина

ПРВО БОРБЕНИ АВИОНИ „МИГ-29“, А СЕГА И ТЕНКОВИ: Српската војска се упати кон Јариње, преминот со Косово

ПРВО БОРБЕНИ АВИОНИ „МИГ-29“, А СЕГА И ТЕНКОВИ: Српската војска се упати кон Јариње, преминот со Косово

СЛАТКО ОД ДУЊИ, КАФЕ И ЧАШКА РАКИЈА-РЕЦЕПТ ЗА СИЛЕН ИМУНИТЕТ: Пулмологот Несторовиќ со совет во негов стил

СЛАТКО ОД ДУЊИ, КАФЕ И ЧАШКА РАКИЈА-РЕЦЕПТ ЗА СИЛЕН ИМУНИТЕТ: Пулмологот Несторовиќ со совет во негов стил

КОЈ Е ЧОВЕКОТ ШТО СИ ГИ ЗАДАВИ СОПСТВЕНИТЕ ДЕЦА ВО ЗАГРЕБ: Полицајците шокирани од помодрените тела, до нив биле играчките

КОЈ Е ЧОВЕКОТ ШТО СИ ГИ ЗАДАВИ СОПСТВЕНИТЕ ДЕЦА ВО ЗАГРЕБ: Полицајците шокирани од помодрените тела, до нив биле играчките

КОЈ ПРЕЖИВУВА НА РЕСПИРАТОР? Познат пулмолог вели дека два критериуми се клучни

КОЈ ПРЕЖИВУВА НА РЕСПИРАТОР? Познат пулмолог вели дека два критериуми се клучни

СЕ ПОЈАВИЈА УШТЕ ДВА ВИРУСИ СЛИЧНИ НА КОРОНАТА: Ситуацијата се менува од час во час, има многу заразени деца, загрижувачка изјава на Лончар

СЕ ПОЈАВИЈА УШТЕ ДВА ВИРУСИ СЛИЧНИ НА КОРОНАТА: Ситуацијата се менува од час во час, има многу заразени деца, загрижувачка изјава на Лончар

СО ГОЛИ РАЦЕ ГИ ЗАДАВИЛ 7-ГОДИШНИТЕ БЛИЗНАЦИ И 4-ГОДИШНОТО СИНЧЕ: Детали за грозоморното злосторство на татко во Загреб

СО ГОЛИ РАЦЕ ГИ ЗАДАВИЛ 7-ГОДИШНИТЕ БЛИЗНАЦИ И 4-ГОДИШНОТО СИНЧЕ: Детали за грозоморното злосторство на татко во Загреб