27 Октомври, 2021
0.0196

ГРЦИЈА УПАТИ ДЕМАРШ ДО ТУРЦИЈА: Ловеле риби во нивните територијални води

Објавено во: Балкан 20 Септември, 2021

Турција да престане да лови риби од грчките територијални води, реагираше Грција. 

Дадов наредба до грчката амбасада во Анкара да достави демарш за нелегален риболов од турските чамци во нашите територијални води, напиша на „Твитер“ шефот на грчката дипломатија, Никос Дендиас, споделувајќи го соопштението од грчкото МНР за новиот демарш од Грција до Турција, јави дописничката на МИА од Атина.

Наредбата од Дендиас е „во рамките на гарантирањето на националниот суверенитет и заштита на европското законодавство“ и додаваат дека нелегалниот риболов во грчките територијални води е прекршување на европското право и е „уште едно прекршување на меѓународното морско право од страна на Турција“.

Ова е втор демарш од Атина до Анкара за помалку од 48 часа. Инцидент се случи во саботата. Турски бродови го вознемирувале бродот за истражување „Nautical Geo“.

Односите меѓу двете земји повремено стануваат напнати. 

Можеби ќе ве интересира

Антиваксерите го нарекоа усташ и Менгеле - Кон вели дека нема да им прости поради неговото потекло

Антиваксерите го нарекоа усташ и Менгеле - Кон вели дека нема да им прости поради неговото потекло

КОРОНАТА Е НЕУМОЛИВА ВО СРБИЈА: Речиси 2.000 новозаболени повеќе од вчерашниот ден

КОРОНАТА Е НЕУМОЛИВА ВО СРБИЈА: Речиси 2.000 новозаболени повеќе од вчерашниот ден

АЛБАНИЈА ЈА РЕГИСТРИРА НАЈМЛАДАТА ЖРТВА НА КОВИД: Почина -5-годишно дете

АЛБАНИЈА ЈА РЕГИСТРИРА НАЈМЛАДАТА ЖРТВА НА КОВИД: Почина -5-годишно дете

ЧЕТИРИТЕ ДЕЦА КОИ СЕ НА РЕСПИРАТОР УТРОВО СЕ МАЛКУ ПОДОБРО: Д-р Миниќ сепак не е премногу оптимист

ЧЕТИРИТЕ ДЕЦА КОИ СЕ НА РЕСПИРАТОР УТРОВО СЕ МАЛКУ ПОДОБРО: Д-р Миниќ сепак не е премногу оптимист

ВИКАА УАПСЕТЕ ГО ДОКТОР КОН: Антиваксерите пред станот на познатиот српски доктор

ВИКАА УАПСЕТЕ ГО ДОКТОР КОН: Антиваксерите пред станот на познатиот српски доктор

На смртна постела кажале дека имаат лажни сертификати и никогаш не биле вакцинирани

На смртна постела кажале дека имаат лажни сертификати и никогаш не биле вакцинирани

Во Грција пристигнаа Авганистанци, повеќето од нив се судии

Во Грција пристигнаа Авганистанци, повеќето од нив се судии

Тиодоровиќ вели дека вирусот не познава „српски инает“

Тиодоровиќ вели дека вирусот не познава „српски инает“

ДЕВОЈЧЕ ОД 7 ГОДИНИ НА РЕСПИРАТОР: Уште едно дете во Србија се бори со тешка форма на ковид, останатите три се на работ на животот

ДЕВОЈЧЕ ОД 7 ГОДИНИ НА РЕСПИРАТОР: Уште едно дете во Србија се бори со тешка форма на ковид, останатите три се на работ на животот