26 Мај, 2020
0.0203

„ГРЦИЈА ВЕЌЕ НЕ Е ЦРНА ОВЦА“: Ципрас радосен за приклучувањето на Иницијативата 16+1

Објавено во: Балкан 14 Април, 2019

-Грција пред четири години беше неуспешна земја, „црна овца“ на Европа, без пристап до големите предизвици и настани во регионот и во судир со своите соседи-рекол грчкиот прмиер Алексис Ципрас и додал дека Грција денеска е земја која сите ја признаваат, која излегла од големите економски тешкотии и проблеми и го вратила угледот.

Ципрас вели дека со зачленувањето на Грција во Иницијативата 16+1, која ја сочинуваат земји од централна и источна Европа, неговата држава ја потврдила својата водечка улога на Балканот и ја обновила репутација.

Тој меѓудругото оценил дека неговата земја е центар на поврзаност во регионот и столб на стабилност, безбедност и соработка на североисточниот Медитеран посебно по потпишаниот Преспански договор.


Можеби ќе ве интересира

Српскиот лекар тврди: Короната ја имавме уште во јануари

Српскиот лекар тврди: Короната ја имавме уште во јануари

СРБИТЕ НЕ СЕ ПОЖЕЛНИ ВО ЦРНА ГОРА: Брнабиќ повикува да не се летува таму

СРБИТЕ НЕ СЕ ПОЖЕЛНИ ВО ЦРНА ГОРА: Брнабиќ повикува да не се летува таму

Хрватскиот МНР Радман: Северна Македонија и Албанија ќе добијат „Датум“ кога ќе ги исполнат целите и критериумите

Хрватскиот МНР Радман: Северна Македонија и Албанија ќе добијат „Датум“ кога ќе ги исполнат целите и критериумите

Црна Гора од 1 јуни ги отвора границите, но не за Македонија затоа што има голем процент на заболени од Ковид-19

Црна Гора од 1 јуни ги отвора границите, но не за Македонија затоа што има голем процент на заболени од Ковид-19

Угостителството започна со работа во Грција

Угостителството започна со работа во Грција

ПЛАНИРАВТЕ ДА ОДИТЕ ВО ГРЦИЈА СО АВТОМОБИЛ? - еве што не сте знаеле, а треба

ПЛАНИРАВТЕ ДА ОДИТЕ ВО ГРЦИЈА СО АВТОМОБИЛ? - еве што не сте знаеле, а треба

ЌЕ ИМ ЛЕГНАТ ПО 100 ЕВРА НА СМЕТКИТЕ - еве која држава и како им помага на граѓаните

ЌЕ ИМ ЛЕГНАТ ПО 100 ЕВРА НА СМЕТКИТЕ - еве која држава и како им помага на граѓаните

На грчко тло е регистриран силен земјотрес

На грчко тло е регистриран силен земјотрес

СЕ ПОДГОТВУВААТ СО ПОЛНА ПАРЕА: Кафулињата и рестораните во Грција од утре работат

СЕ ПОДГОТВУВААТ СО ПОЛНА ПАРЕА: Кафулињата и рестораните во Грција од утре работат