22 Септември, 2018
0.3062
    ALK 8001    -0.04%     BESK 10100    0%     CEVI 1000    0%     GRNT 820    0%     KMB 5174.73    0.16%     MPOL 314    0%     MPT 47013    -1.53%     OHB 6600    0.79%     OKTA 4296.07    0.92%     RZTK 526    0%     RZUS 108    0%     STB 1115    0.54%     STBP 1158    0.73%     TNB 14007.94    0.06%     TTK 1135    -0.03%     UNI 2307.38    -0.99%

Грците исплашени дека ќе влеземе во НАТО и без решен спор?

Објавено во: Македонија 22 Март, 2018

Во грчките медиуми се шири нова параноја дека постоела голема шанса Македонија најдоцна до новиот Самит на НАТО да стане членка на алијансата и без притоа да биде решен спорот за името со Грција кој трае речиси три децении, односно би се прифатила сегашната референца Поранешна Југословенска Република Македонија или ФИРОМ како што го користи грчката страна. 

Засега најголем приоритет за македонското членство во НАТО има во САД каде се поголем е стравот од руската надворешна агресија. Токму зачленувањето на Македонија во НАТО ќе се смета за голема победа и контра мерка за се што се случуваше изминатиот период кога односите меѓу САД и Русија ескалираа со вербалната војна.

Проблем е што токму тоа тврдење дека вака или онака Македонија мора да стане членка не значи дека ќе оди во наша полза. Да потсетиме дека грчките медиуми и напразно шират вакви теории, најверојатно за да извршат притисок врз грчката влада да размисли да постигне договор за решение за спорот за името што и за милиметар остапка од Македонија за Грција ќе значи апсолутен триумф, а наведната глава за македонската страна.

Исто така и македонската влада треба да биде свесна дека итноста во геополитичкиот план да влеземе во НАТО што побрзо може да значи и силен дипломатски притисок врз нас и ние да прифатиме било какво решение па дури и да си го голтнеме достоинството. Тој страв е многу повеќе оправдан за идентитетските одредници кај македонската страна, перспектива која секако воопшто не ја пишуваат грчките медиуми. 

Денес во Македонија, на Меѓународниот аеродром Скопје, слетува грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас кој ќе се сретне со македонскиот колега Никола Димитров, по што ќе се разговара токму за конкретните предлози доставени од двете страни за наоѓање на компромис за решавање на спорот за името. 

Со нетрпение сите оечкуваат да видат дали Грција ќе прикаже разумност во своите барања и услови или ќе претера со максималистичките диктати кои не смеат и не можат да бидат прифатени од македонската влада која не смее ни да помисли да го понижи сопствениот народ од што ќе нанесе сериозни и непремостливи последици во секоја смисла. 

Х.С.

Можеби ќе ве интересира

Отворено детско катче во македонски затвор

Отворено детско катче во македонски затвор

Обвинителството отвори случај поврзан со пелените кои предизвикаа труење во „Скопјанка“

Обвинителството отвори случај поврзан со пелените кои предизвикаа труење во „Скопјанка“

Шекеринска и Николоски уште не излегоа од студио по ТВ-дуелот

Шекеринска и Николоски уште не излегоа од студио по ТВ-дуелот

„Ленка“ бојкотира, но бара набљудувачи „против референдумски фалсификат“

„Ленка“ бојкотира, но бара набљудувачи „против референдумски фалсификат“

Судијата ги казни: Адвокатите на Јанакиески ќе се олеснат за 1000 евра

Судијата ги казни: Адвокатите на Јанакиески ќе се олеснат за 1000 евра

Љубчо Георгиевски за ВМРО-ДПМНЕ: Ставот не е толку лош, колку однесувањето на пратениците

Љубчо Георгиевски за ВМРО-ДПМНЕ: Ставот не е толку лош, колку однесувањето на пратениците

Груевски не се плаши од заканите на Фетаи, си тера по старо

Груевски не се плаши од заканите на Фетаи, си тера по старо

Специјална комисија ќе гони нарушувања на референдумот

Специјална комисија ќе гони нарушувања на референдумот

(ФОТО) Погледнете го оброкот на Бејли со ајвар и сирење

(ФОТО) Погледнете го оброкот на Бејли со ајвар и сирење