25 Јуни, 2019
0.0211

ГРЦИТЕ НА ШТРЕК: Го чекаат епилогот од македонското Собрание

Објавено во: Македонија 11 Јануари, 2019

Грчките политичари чекаат да видат што ќе одлучи македонското Собрание денеска, и дали ќе има двотретинско мнозинство за уставните измени, кои се дел од Договорот од Преспа. 

Грчкиот министер за одбрана, Панос Каменос, објави дека ја откажува средбата со премиерот на Грција, Алексис Ципрас, кој требаше да се одржи денеска, пишува грчки „Катимерини“.

Состанокот на кој според весникот требаше да се разговара иднината на владината коалиција, е одложен поради одлагањето на седницата во македонското Собрание, на која на дневен ред се уставните измени, посочи Каменос.

Откако процедурата ќе заврши во македонското Собрание, таа се префрла во Грција, каде што пратениците исто така ќе треба да расправаат за договорот од Преспа. По ратификација во Собранието на Република Македонија, договорот треба да се ратификува и во Грција.

„Решивме да ја одложиме средбата со премиерот сé додека не се решат компликациите во ФИРОМ“, изјави Каменос.

Каменос додаде дека е во комуникација со премиерот, но дека разговорите не би можеле да продолжат само врз основа на возможни сценарија.

Вчера германската канцеларка Ангела Меркел се сретна со грчкиот премиер, Алексис Ципрас и порача дека Северна Македонија ќе придонесе не само за двете земји, туку и пошироко за регионот. Грците вчера протестираа против Договорот од Преспа. 

Можеби ќе ве интересира

ФОКУС НА ДЕНОТ: Aкција во Љуботен - што заплени полицијата?

ФОКУС НА ДЕНОТ: Aкција во Љуботен - што заплени полицијата?

ЛИСТА НА НАЈМИРОЉУБИВИ ЗЕМЈИ: На кое место се наоѓа Македонија?

ЛИСТА НА НАЈМИРОЉУБИВИ ЗЕМЈИ: На кое место се наоѓа Македонија?

ГРЕКО има забелешки и за работата на СЈО

ГРЕКО има забелешки и за работата на СЈО

Колкава штета е направена на буџетот со нелегалниот увоз на тутун?

Колкава штета е направена на буџетот со нелегалниот увоз на тутун?

Груби се повлече од Комисијата за селекција на кадри од УБК

Груби се повлече од Комисијата за селекција на кадри од УБК

Пустош на нивите во Канатларци по силното невреме

Пустош на нивите во Канатларци по силното невреме

(ВИДЕО) КРВАВА ТЕПАЧКА ВО СТРУГА: Со шипки е уништен автомобил

(ВИДЕО) КРВАВА ТЕПАЧКА ВО СТРУГА: Со шипки е уништен автомобил

Столтенберг има временска рамка во која очекува Македонија да се приклучи на НАТО

Столтенберг има временска рамка во која очекува Македонија да се приклучи на НАТО

Пендаровски за „Шпигел“ открива дали Македонија има план Б

Пендаровски за „Шпигел“ открива дали Македонија има план Б