25 Мај, 2018
0.3282
    ALK 7872.21    -0.65%     BESK 8017.33    3.6%     GRNT 748.68    4.56%     KPSS 300    -36.31%     MPT 31000.31    0%     OHB 6396.66    -0.83%     REPL 62000    0.81%     RMDEN13 96.7    0.73%     RMDEN14 96.1    0.63%     RMDEN16 95.5    0%     RZIN 125    4.17%     SBT 1951    -0.61%     SLAV 3600    0%     STB 1015.5    -0.27%     STBP 1180.55    5.3%     STIL 130    -0.94%     TEL 278.08    2.99%     TNB 12929.5    -4.14%     TTK 881.96    2.88%     UNI 2360    -0.04%     USJE 23003    -0.63%     ZPKO 2857    0%

ГРЦИТЕ НЕ ОТСТАПУВААТ: Протестот наместо во Атина ќе биде во Пиреја

Објавено во: Балкан 23 Јануари, 2018

Протестот против употребата за терминот „Македонија“ во кое било решение за името што требаше да се одржи во Атина на 4 февруари ќе се одржи во Пиреја, пишува грчкиoт весник „Катимерини“.

Весникот наведува дека во официјалното известување, организаторите кои стојат и зад протестот што се одржа во неделата во Солун, не сакале да предизвикаат сообраќаен хаос во центарот на Атина со одржување на протестот. 

Но,  според информациите на кои се повикува „Катимерини“, местото на одржување на протестот е сменето од безбедносни причини, затоа што организаторите стравувале од судири меѓу демонстрантите, од кои многу наводно припаѓаат на националистичкиот камп и самонаречените анархисти. 

Грците на протестот ќе порачаат дека Македонија е грчка. 

Можеби ќе ве интересира

За Нова Демократија Илинденска Македонија не може да биде победа за Грците

За Нова Демократија Илинденска Македонија не може да биде победа за Грците

Ципрас со поддршка за Бутарис, а тој бара да се најдат виновниците за нападот

Ципрас со поддршка за Бутарис, а тој бара да се најдат виновниците за нападот

Седум земјотреси ја погодија Грција

Седум земјотреси ја погодија Грција

Ципрас: Во преговорите треба да земеме нешто што веќе 70 години е дадено

Ципрас: Во преговорите треба да земеме нешто што веќе 70 години е дадено

Шешељ го нарече Џафери терорист, а тој вели не се оптоварува со тоа

Шешељ го нарече Џафери терорист, а тој вели не се оптоварува со тоа

ГРЦИЈА НА МЕТА: Предупредуваат за покачување на цените на горивата за 2,5 евра

ГРЦИЈА НА МЕТА: Предупредуваат за покачување на цените на горивата за 2,5 евра

„Медикус“ казнета за илегална трговија со човечки органи

„Медикус“ казнета за илегална трговија со човечки органи

ГРЧКИ МЕДИУМИ ЗА СРЕДБАТА ВО ЊУЈОРК: Предлогот Илинденска Македонија го уназади договорот

ГРЧКИ МЕДИУМИ ЗА СРЕДБАТА ВО ЊУЈОРК: Предлогот Илинденска Македонија го уназади договорот

Масовна прослава на празникот Св.Кирил и Методиј во Бугарија

Масовна прослава на празникот Св.Кирил и Методиј во Бугарија