21 Септември, 2019
0.0207

Грците загрижени, Медитеранот има нов шампион

Објавено во: Балкан 10 Јуни, 2019

Хотелиерите во Грција се загрижени затоа што приходите во мај им се помали од лани, а во Турија хотелиерите се задоволни затоа што туристите се враќаат. 

Турците очекуваат дека ова ќе биде нивна година. Посетите на Родос, Крит, Тасос, не ветуваат многу за грчките хотелиери. За Грците месец мај оваа година бил најслаб во споредба со неколку години наназад. 

Се зголемува бројот на туристи кои бираат алтернативно сместување, куќи, а не хотели. 

Турција и Севена Африка годинава ќе бидат атрактивни за туристите. 

Поради падот на лирата, зголемена е конкурентноста на производите. 

Египет и Мароко оваа година ќе имаат многу туристи. За Турција интересот е зголемен за 40%, додека за Египет има двоен раст. За Мароко растот на резервации е 37%, а за Кипар 19%. 

Можеби ќе ве интересира

Вучиќ: Апелирам да се смират тензиите во БиХ, конфликтот би значел крај за сите нас

Вучиќ: Апелирам да се смират тензиите во БиХ, конфликтот би значел крај за сите нас

(ВИДЕО) ПОПЛАВА ВО ГРЦИЈА: Снимките покажуваат дека е алармантно

(ВИДЕО) ПОПЛАВА ВО ГРЦИЈА: Снимките покажуваат дека е алармантно

ПОТОП ВО СОЛУН: Улиците и куќите под вода, возачи заробени

ПОТОП ВО СОЛУН: Улиците и куќите под вода, возачи заробени

(ВИДЕО) Радев се сретна со бугарските историчари: Ако не гарантирате промена на ставот кај Македонците, Бугарија ќе изгради нова позиција

(ВИДЕО) Радев се сретна со бугарските историчари: Ако не гарантирате промена на ставот кај Македонците, Бугарија ќе изгради нова позиција

(ВИДЕО) Во албански учебник пишува дека Косово е Србија

(ВИДЕО) Во албански учебник пишува дека Косово е Србија

Три балкански земји на листата најубави во светот

Три балкански земји на листата најубави во светот

Милорад Додик не сака граѓанска БиХ, се закани со отцепување

Милорад Додик не сака граѓанска БиХ, се закани со отцепување

(ФОТО) Првиот рекет во светот кој вреди милиони собираше компири на нива

(ФОТО) Првиот рекет во светот кој вреди милиони собираше компири на нива

Грците кажаа под кои услови можеме да почнеме преговори

Грците кажаа под кои услови можеме да почнеме преговори