28 Мај, 2020
0.0466

ГРКОТ ШТО БЕШЕ ПОПОЗНАТ КАЈ НАС ОТКОЛКУ ВО РОДНАТА ЗЕМЈА - почина Маноли од коронавирусот

Објавено во: Балкан 30 Март, 2020

Коронавирусот коси во светот. Од инфекција со овој вирус утрово, во Солун, починал и Емануел Малелис, објави порталот Вечер.мк.

Нема кој што е малку постар во оваа држава  а што не го памети Малелис, кој кај нас беше познат под прекарот Маноли. Тој беше долгогодишна сива еминенција во земјава, а според многумина, активно учествувал и во бројни бизнис и политички преговори. Особено беше близок со Владата на Љубчо Георгивески.

То во деведестите години во тогашниот грчки конзулат беше задолжен за визи, особено за оние кои сакаа да ги набават брзо и преку ред.

Маноли е Македонец од егејско потекло, роден во околината на Лерин, женет со Македонка од Скопје и татко на две ќерки. По завршување на мандатот во грчкиот козулат останува во Скопје и продолжува да работи на функција во рафинеријата Окта која, во меѓувреме, доби грчки сопственик.

Според информациите на порталот Вечер.мк, Маноли се инфицирал со корона вирусот на Кипар, пред десетина дена, а првично имал лесни симптоми па се вратил дома во Солун на лекување. Но, пред четри дена состојбата му се влошила и починал. Според нашите информации со вирусот во меѓувреме се инфицирала и неговата ќерка која е на лекување.

За него се зборува дека тој е оној што го наместил Љубе Бошковски, преговарал со Сашо Мијалков за името на земјава, но и ја договорил продажбата на рафинеријата ОКТА.

Последни зборови за Малелис на својот фејсбук профил напиша директорот и главен и одговорен уредник на Телма, Атанас Кировски.

„Додека читаме бројки и статистика, мислиме дека Короната е далеку од нас. Денес ми почина првиот пријател. Знам дека има разни мислења околу неговиот професионален ангажман, ама Маноли имаше добро срце - не паметам некој да му побарал помош, а да не се фател за џеб....Забавен за у друштво до немајкаде....Бог да го прости Емануел Малелеис- познат како Маноли....“, напиша Кировски на својот фејсбук профил.

Можеби ќе ве интересира

ВУЧИЌ: Oдлуката на Црна Гора од први јуни да не ги отвора границите со Србија е политичка

ВУЧИЌ: Oдлуката на Црна Гора од први јуни да не ги отвора границите со Србија е политичка

ГРЦИТЕ ПОДГОТВЕНИ ЗА СЕЗОНАТА: Германците први ќе допатуваат

ГРЦИТЕ ПОДГОТВЕНИ ЗА СЕЗОНАТА: Германците први ќе допатуваат

Во Бугарија 23 плажи ќе бидат со бесплатни лежалки и чадори, за другите се намалува цената за половина

Во Бугарија 23 плажи ќе бидат со бесплатни лежалки и чадори, за другите се намалува цената за половина

СНЕГ НА БАЛКАНОТ: Во две земји на планините има покривка

СНЕГ НА БАЛКАНОТ: Во две земји на планините има покривка

(ВИДЕО) СИЛНО НЕВРЕМЕ ВО ГРЦИЈА: Жена почина од удар на гром

(ВИДЕО) СИЛНО НЕВРЕМЕ ВО ГРЦИЈА: Жена почина од удар на гром

НЕВРЕМЕ НА БАЛКАНОТ: Погодени Белград и Загреб

НЕВРЕМЕ НА БАЛКАНОТ: Погодени Белград и Загреб

Српскиот лекар тврди: Короната ја имавме уште во јануари

Српскиот лекар тврди: Короната ја имавме уште во јануари

СРБИТЕ НЕ СЕ ПОЖЕЛНИ ВО ЦРНА ГОРА: Брнабиќ повикува да не се летува таму

СРБИТЕ НЕ СЕ ПОЖЕЛНИ ВО ЦРНА ГОРА: Брнабиќ повикува да не се летува таму

Хрватскиот МНР Радман: Северна Македонија и Албанија ќе добијат „Датум“ кога ќе ги исполнат целите и критериумите

Хрватскиот МНР Радман: Северна Македонија и Албанија ќе добијат „Датум“ кога ќе ги исполнат целите и критериумите