06 Декември, 2022
0.0282

Груби: Ахмети ако не постоеше ќе требаше да се измисли

Објавено во: Македонија 22 Ноември, 2022

Добивај вести на Viber

Ахмети ако не постоеше ќе требаше да се измисли, а Алтернатива нема причини за грижи, вели првиот вицепремиер Артан Груби. Кажа дека неговиот партиски лидер Али Ахмети е еден од ретките национални личности, учесник во три војни и во сите револуционерни движења на нацијата во минатото. 

Тој во интервју за Клан ТВ  изјави дека е важно да се создаде голем проевропски политички фронт за соочување со антиевропските сили.

„Зошто сега Алтернатива би се откажала од власта поради каква било функција повеќе или помалку, кога повторно во прашање е проевропскиот процес? Како може да го напушти процесот на половина пат само поради една или две причини? Граѓаните гледаат и критикуваат дека во определен период заради еден министер или директор бил оштетен еден толку важен процес како што е интеграцијата на земјата во ЕУ", рече Груби.

Сепак за тоа кои владини позиции ДУИ би ѝ ги отстапила на Алијанса, Груби не даде прецизен одговор.

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети вели дека преговорите кои се водат со Алијансата на Албанците (АА) за евентуален влез на партијата во Владата, се во фаза на почетни средби и нема ништо конкретно.

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

И „СТАВААТ“ ГРЕВ ДЕКА ДОСЕГА НЕ ОБЛЕКЛА СУДСКА ТОГА, ТАА ВЕТУВА „ЦРВЕН КАРТОН“ ЗА КОРУМПИРАНИТЕ СУДИИ - која е Весна Дамева, новата претседателка на Судскиот совет

И „СТАВААТ“ ГРЕВ ДЕКА ДОСЕГА НЕ ОБЛЕКЛА СУДСКА ТОГА, ТАА ВЕТУВА „ЦРВЕН КАРТОН“ ЗА КОРУМПИРАНИТЕ СУДИИ - која е Весна Дамева, новата претседателка на Судскиот совет

Потпишана роаминг декларација на самитот во Тирана: Што значи тоа за граѓаните?

Потпишана роаминг декларација на самитот во Тирана: Што значи тоа за граѓаните?

Пенов контра Ленин: Протестот е насочен против граѓаните, а не кон тие што треба

Пенов контра Ленин: Протестот е насочен против граѓаните, а не кон тие што треба

ЗАЕДНО СЕ БОРЕВМЕ ПРОТИВ РЕЖИМОТ, БЕШЕ ЧЕСЕН И ПРАВИЧЕН ЧОВЕК - сопартијците се простуваат од починатиот поранешен пратеник Сашко Костов

ЗАЕДНО СЕ БОРЕВМЕ ПРОТИВ РЕЖИМОТ, БЕШЕ ЧЕСЕН И ПРАВИЧЕН ЧОВЕК - сопартијците се простуваат од починатиот поранешен пратеник Сашко Костов

Градоначалникот на Арачиново објасни зошто општината има 474 отсто зголемена потрошувачака на струја

Градоначалникот на Арачиново објасни зошто општината има 474 отсто зголемена потрошувачака на струја

Васкопулос Филипов: Времето ќе покаже како ќе се движиме со јазичното прашање

Васкопулос Филипов: Времето ќе покаже како ќе се движиме со јазичното прашање

ДЕКЛАРАЦИЈА ЗА ПОНИСКИ ЦЕНИ НА РОАМИНГОТ ВО 2023 МЕЃУ ЕУ И ЗАПАДЕН БАЛКАН - што друго ќе донесе Самитот во Тирана

ДЕКЛАРАЦИЈА ЗА ПОНИСКИ ЦЕНИ НА РОАМИНГОТ ВО 2023 МЕЃУ ЕУ И ЗАПАДЕН БАЛКАН - што друго ќе донесе Самитот во Тирана

СТРАОТНА НЕСРЕЌА СИНОЌА ВО КОЗЛЕ - загина младо момче возач на скутер

СТРАОТНА НЕСРЕЌА СИНОЌА ВО КОЗЛЕ - загина младо момче возач на скутер

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Дојави за бомби имаше во Кавадарци, откриен е и малолетник кој испраќал заканувачки пораки

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Дојави за бомби имаше во Кавадарци, откриен е и малолетник кој испраќал заканувачки пораки