26 Јуни, 2019
0.0265

Груби: Жал ми е за Богоевски и за неговиот близок член од семејството

Објавено во: Македонија 23 Мај, 2019

Пратеникот на ДУИ, Артан Груби ја поздрави одлуката на пратеникот Павле Богоевски денеска да си пондесе оставка од функцијата пратеник во Собранието на РСМ како чин на морална одговорност по објавената аудио-снимка на која може да се слушне како тој нарачува илегална супстанца.

– Изразувам жалење за состојбите на неговиот близок член на семејството и му посакувам брзо оздравување. На Павле му посакувам успех во понатамошните негови активности, изјави Груби.

Пратеникот алудираше на сведочењата на блиски пријатели на Богоевски според кои тој нарачувал масло од канабис за да му ги олесни тешките болки на близок член од семејството. Богоевски денеска рече дека иако тоа го правел со добри намери, сепак го прекршил законот и затоа си поднесе оставка.


Можеби ќе ве интересира

УТРИНСКИ ФОКУС: Нови министри од реконструкцијата на Влада - Од денес субвенции за електрични тротинети

УТРИНСКИ ФОКУС: Нови министри од реконструкцијата на Влада - Од денес субвенции за електрични тротинети

Од денеска пријавување за нови субвенции за електрични тротинети и велосипеди

Од денеска пријавување за нови субвенции за електрични тротинети и велосипеди

Шекеринска втор пат како „рамноправна“ во Брисел

Шекеринска втор пат како „рамноправна“ во Брисел

Министерката Сореиде денес во Скопје

Министерката Сореиде денес во Скопје

Првите тренинзи ни беа во парк, но испишавме историја: Приказната за македонскиот рагби клуб

Првите тренинзи ни беа во парк, но испишавме историја: Приказната за македонскиот рагби клуб

Денес нестабилно: Кога се очекува стабилизација на времето

Денес нестабилно: Кога се очекува стабилизација на времето

Тешка сообраќајна незгода кај Охрид: Има и повредени

Тешка сообраќајна незгода кај Охрид: Има и повредени

Арсовски: Ако не се смени начинот на владеење залудно е да се сменат и сите функционери

Арсовски: Ако не се смени начинот на владеење залудно е да се сменат и сите функционери

(ФОТО) Трајан Димковски се уште неизбран го испрати Љупчо Николовски од МЗШВ

(ФОТО) Трајан Димковски се уште неизбран го испрати Љупчо Николовски од МЗШВ