19 Јануари, 2021
0.0198

Груевска Маџоска: Се откажуваме од се она што не прави посебни

Објавено во: Македонија 01 Декември, 2020

Jaзикот ни го нарекуваат северномакедонски, и не нарекуваат Северно Македонци, изјави професорката Симона Груевска Маџоска во „Само вистина“ на Канал 5. 

„Се откажуваме од се она што не прави посебни“, вели Груевска Маџоска. 

Таа ги отфрли како апсурдни сите изјави од бугарска страна кои го негираат македонскиот јазик. Потенцира дека она што ни беше прикажувано како голем успех, е неуспех, пораз на дипломатијата и дека се нанесени огромни штети кои тешко дека ќе се исправат. 

„Нема иднина без историја“, рече таа. 

Вели дека јазикот е лична карта на еден народ, и без него нема идентитет. 

Груевска Маџоска вели дека она што го прави Бугарија не се европски вредности, напротив поради такви провокации се создаваат анимозитети меѓу народите, и тоа е најлошото нешто што се случува на Балканот. 

За бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева изјави дека треба да се засрами за изјавата дека треба да бидеме блиски како Шпанија и Латинска Америка и дека таа нема познавања од лингвистика. 

Можеби ќе ве интересира

Ковид пасош или впечаток дека вакцината е задолжителна: Состанок на лидерите на ЕУ во четврток

Ковид пасош или впечаток дека вакцината е задолжителна: Состанок на лидерите на ЕУ во четврток

Еден поинаков Водици годинава

Еден поинаков Водици годинава

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Македонија ќе добие вакцини од Србија, денес нови 63 заразени со коронавирусот

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Македонија ќе добие вакцини од Србија, денес нови 63 заразени со коронавирусот

Во еден од македонските градови има само 8 активни случаи на коронавирусот

Во еден од македонските градови има само 8 активни случаи на коронавирусот

Опозицијата бара помош од Орбан за да се тргне бугарската блокада

Опозицијата бара помош од Орбан за да се тргне бугарската блокада

Гордана Јанкулоска тврди дека за уништување на опремата за прислушување дознала кога СЈО отвори истрага

Гордана Јанкулоска тврди дека за уништување на опремата за прислушување дознала кога СЈО отвори истрага

Поради коронавирусот Собранието немаше кворум за работа

Поради коронавирусот Собранието немаше кворум за работа

КОРОНАВИРУС: Денес 13 починати и 63 нови случаи

КОРОНАВИРУС: Денес 13 починати и 63 нови случаи

ПРОГНОЗА ЗА СЛЕДНИТЕ ДЕНОВИ: Најавени се нови врнежи од снег

ПРОГНОЗА ЗА СЛЕДНИТЕ ДЕНОВИ: Најавени се нови врнежи од снег