27 Септември, 2021
0.0360

Груевски ќе си го бара пасошот назад, СЈО ќе бара притвор

Објавено во: Македонија 21 Јули, 2017

Апелациониот суд денеска ќе ги разгледува жалбите во предметот „Титаник“ кој е еден од пообемните на СЈО со вкупно 21 обвинет, од кој Никола Груевски претседателот на ВМРО-ДПМНЕ најверојатно прв ќе може да ги образложи своите аргументи зошто треба да му биде вратена патната исправа. 

СЈО и во жалбената постапка пред Апелациониот суд ќе бара притвор за Груевски но, и за неговите сопартијци Миле Јанакиевски и Гордана Јанкуловска. 

Претходно Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 реши само да им ги задржи пасошите и им наложи редовно да се јавуваат во судот, но од страна на СЈО не прифати ниту еден предлог за одредување на мерка притвор. Во предметот „Титаник“ обвинетите се товарат за изборни измами. 

Можеби ќе ве интересира

Скопје има над 5.600, а Дојран само еден активен случај на коронавирусот

Скопје има над 5.600, а Дојран само еден активен случај на коронавирусот

(ВИДЕО) Мицоски кажува виц за Заев во Охрид

(ВИДЕО) Мицоски кажува виц за Заев во Охрид

На анкета граѓаните одговорија што мислат за Преспанскиот и Договорот со Бугарија

На анкета граѓаните одговорија што мислат за Преспанскиот и Договорот со Бугарија

Шилегов: Скопје за 4 години драстично го намали загадувањето

Шилегов: Скопје за 4 години драстично го намали загадувањето

Ристова-Астеруд била приведена на аеродром, таа објасни што точно се случило

Ристова-Астеруд била приведена на аеродром, таа објасни што точно се случило

Арсовска: Јас не се кандидирам за политичар, јас се кандидирам за менаџер на градот

Арсовска: Јас не се кандидирам за политичар, јас се кандидирам за менаџер на градот

И ветиле укинување на пресудата за нејзиниот син со што изнудиле 2.300 евра

И ветиле укинување на пресудата за нејзиниот син со што изнудиле 2.300 евра

Иванов: Oва е најопасно време за Македонија по Втората светска војна

Иванов: Oва е најопасно време за Македонија по Втората светска војна

Има 112 заразени и 13 починати од коронавирусот

Има 112 заразени и 13 починати од коронавирусот