23 Март, 2018
0.0652

Груевски ветува мед и млеко - 10% невработеност и два ипол пати побогати граѓани

Објавено во: Македонија 13 Октомври, 2017

Никола Груевски на централниот митинг на ВМРО-ДПМНЕ во Велес ја изрази поддршката за кандидатот за градоначалник Славко Чадиев, ја поздрави неговата досегашна работа и продолжи со своите ветувања кои повеќе наликуваат како одлуки на централната власт од која зависат законските решенија, а не од самата локална власт и општините кои немаат таков вид на ингеренциии. 

Груевски ветува мед и млеко, „Нова ера“ со нови работни места, враќање на светлината како неговите пеесетина градоначалници од редовите на ВМРО-ДПМНЕ досега воопшто и ништо да не сработиле, па сега треба одново да се работи.

„15 октомври е почетокот на новата ера, почетокот на новиот напредок, на доаѓање на светлината. Во новата ера ќе нема неасфалтирана улица, ќе има парк во секое маало. Во новата ера ќе отвориме 150 илјади нови работни места, а невработеноста ќе ја симнеме под 10%. Може да навредуваат и плукаат, но фактите се факти и тоа не можат да го избришат колку и да не маваат со кал или да лажат“, рече Груевски на митингот во Велес.

Тој најави и нова ера на 2.5 пати повисок приход по жител, односно од 5 на 12 илјади долари просечно по глава на жител, што ќе значи 2.5 пати побогати граѓани.

„Нова ера на најниски даноци. Поголеми плати, пензии субвенции. Нова ера во која учениците од прво до петто ќе имаат бесплатен здрав оброк на училиштата, со што ќе обезбедиме прво здрава храна за учениците, а потоа и заштеди за родителите, изјави Груевски“.


Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) Неверојатна фотографија со која пролетта му се спротивстави на снегот

(ФОТО) Неверојатна фотографија со која пролетта му се спротивстави на снегот

Шилегов за стопирањето на изградбата на Луна паркот: Скопје заслужува сериозни и трајни решенија

Шилегов за стопирањето на изградбата на Луна паркот: Скопје заслужува сериозни и трајни решенија

Што порачува Тимоние за Македонија по Законот за јазици?

Што порачува Тимоние за Македонија по Законот за јазици?

Додека биле на Младенци им украле 250.000 денари

Додека биле на Младенци им украле 250.000 денари

ЗАГРИЖУВАЧКИ ПОДАТОЦИ: Се помалку студенти заинтересирани за математика и природни науки

ЗАГРИЖУВАЧКИ ПОДАТОЦИ: Се помалку студенти заинтересирани за математика и природни науки

Каква соработка договорија Османи и Коѕијас?

Каква соработка договорија Османи и Коѕијас?

Притворените за „крвавиот четврток“ си прошверцувале мобилни во затвор?

Притворените за „крвавиот четврток“ си прошверцувале мобилни во затвор?

Во полиција повикани советници кои протестирале пред домот на Ременски

Во полиција повикани советници кои протестирале пред домот на Ременски

Тешка кражба на Фармацевтскиот факултет

Тешка кражба на Фармацевтскиот факултет