29 Септември, 2023
0.0256

Хајдаи: Останувањето на позиции кои беа немилосрдно гранатирани со месеци едноставно нема смисла

Објавено во: Свет 24 Јуни, 2022

Добивај вести на Viber

Украина нареди силите да се повлечат од клучниот источен град Северодоњецк. 

Руските сили речиси го опколија Северодоњецк во последниве денови. 

„Останувањето на позиции кои беа немилосрдно гранатирани со месеци едноставно нема смисла. Украинските сили добија наредба да се повлечат на нови позиции и оттаму да продолжат со своите операции“, изјави Серхи Хајдаи регионалниот шеф на Луганск за украинската телевизија.

Началникот на областа Северодоњецк Роман Власенко вели дека украинските војници се уште се во градот и дека повлекувањето сепак може да потрае. Градската инфраструктура е целосно уништена, при што над 90 отсто од куќите се гранатирани, а 80 отсто од нив се критично оштетени. Војната почна на 24 февруари. 

Украинскиот претседател Володимир Зеленски вели дека ако ги изгубат двата клучни града во источна Украина, може да ја изгубат војната. 

foto EPA/OLEKSANDR RATUSHNIAK

Можеби ќе ве интересира

ЛИДЛ ГО ИСФРЛА ЦЕЛОТО МЕСО ОД АСОРТИМАНОТ: Еве ги деталите и што значи тоа

ЛИДЛ ГО ИСФРЛА ЦЕЛОТО МЕСО ОД АСОРТИМАНОТ: Еве ги деталите и што значи тоа

Крвави 12 часа во Шведска: 3 лица загинаа во улична војна на бандите, премиерот бара помош од армијата

Крвави 12 часа во Шведска: 3 лица загинаа во улична војна на бандите, премиерот бара помош од армијата

ШВЕДСКА - ДИВ ЗАПАД, КРВАВА ВОЈНА МЕЃУ БАНДИТЕ: Премиерот бара помош од војската

ШВЕДСКА - ДИВ ЗАПАД, КРВАВА ВОЈНА МЕЃУ БАНДИТЕ: Премиерот бара помош од војската

БОМБАШ САМОУБИЕЦ СЕ РАЗНЕСЕ НА ВЕРСКИ СОБИР, 52 ЛУЃЕ ЗАГИНАА: Во напад во Пакистан има и над 50 повредени

БОМБАШ САМОУБИЕЦ СЕ РАЗНЕСЕ НА ВЕРСКИ СОБИР, 52 ЛУЃЕ ЗАГИНАА: Во напад во Пакистан има и над 50 повредени

ИЗНАЈМУВАЊЕТО СТАНОВИ НА НЕКОЛКУ ДЕНА СТАНУВА ЛУКСУЗ: Еве каква промена воведе Њујорк, не се први

ИЗНАЈМУВАЊЕТО СТАНОВИ НА НЕКОЛКУ ДЕНА СТАНУВА ЛУКСУЗ: Еве каква промена воведе Њујорк, не се први

Koja e најбезбедната земја на светот?

Koja e најбезбедната земја на светот?

Koj остава свински глави пред домовите на руските пропагандисти?

Koj остава свински глави пред домовите на руските пропагандисти?

РУСИЈА СЕГА ГИ ДРЖИ КОНЦИТЕ: Купија ланец трговски центри

РУСИЈА СЕГА ГИ ДРЖИ КОНЦИТЕ: Купија ланец трговски центри

На улиците на Британија има нови двосмерни камери за брзина - еве како функционираат

На улиците на Британија има нови двосмерни камери за брзина - еве како функционираат