22 Март, 2018
0.0684

Халкбанк АД Скопје со поддршка за овогодинешната „Галичка свадба“

Објавено во: Мои пари 14 Јули, 2017

Галичката свадба е уникатна манифестација во Македонија која претставува вистински приказ на богатата култура , традиција и обичаи во земјата, која со своето опстојување придонесува да се зачуваат единствените песни, свадбарски обичаи и ритуали на жителите од село  Галичник, на планината Бистра.

Оваа година по 44-ти пат , двајца избрани млади ќе се венчаат според единствени свадбарски обичаи и ритуали во село Галичник, за време на празникот Петровден.

Секој Петровден, во јули, е ден на раскошните носии, езгиите, величествените обреди и ритуали на Галичката свадба, која дополнително значење доби со  влегувањето во ризницата на духовни вредности на човештвото што се под заштита на УНЕСКО.

Халкбанк АД Скопје со огромна чест и задоволство,  се јавува како спонзор  на овој посебен настан и ја даде својата поддршка со цел негување и поддршка на културата и традицијата во Р.Македонија.

Халкбанк ,  како Банка која што се труди да допринесе за зачувување на културните вредности и афирмирање на културата  преку својата подршка  за заедницата во проекти кои се од посебна важност и значење за истата, уште еднаш  ја покажа  својата определеност како Банка на народот.

Овој викенд , заедно со илјадниците посетители од земјата и странство, Халкбанк ќе биде дел од еден автентичен настан каде се слави стапувањето на брак и прославувањето на љубовта помеѓу двајца млади на еден навистина посебен начин , кој привлекува се поголема публика од година во година.

Организаторите и годинава очекуваат голем број посетители од земјава и од странство да ја проследат манифестацијата, па доколку планирате да се упатите овој викенд кон Галичник ви посакуваме незаборавен помин во живописниот Галичник!

Можеби ќе ве интересира

Охридска банка Сосиете Женерал со нов кредит за енергетска ефикасност

Охридска банка Сосиете Женерал со нов кредит за енергетска ефикасност

Во „Аџибадем Систина“ спасен е животот на трудница со дисекција на аорта, бебето e во стабилна состојба

Во „Аџибадем Систина“ спасен е животот на трудница со дисекција на аорта, бебето e во стабилна состојба

Huawei го претстави новиот модел P20 lite на македонскиот пазар со FullView дисплеј 2.0

Huawei го претстави новиот модел P20 lite на македонскиот пазар со FullView дисплеј 2.0

Европската недела на дигитализацијата се одбележува и кај нас

Европската недела на дигитализацијата се одбележува и кај нас

ОКТА со поддршка на еко-акција во Општина Илинден

ОКТА со поддршка на еко-акција во Општина Илинден

ПОДАРОК КНИГА: Како паметно да се инвестира?

ПОДАРОК КНИГА: Како паметно да се инвестира?

Одржано првото собрание на Асоцијацијата за е-трговија на Македонија – АЕТМ

Одржано првото собрание на Асоцијацијата за е-трговија на Македонија – АЕТМ

Од робот до автостопер: Необични гости во Еден на Еден

Од робот до автостопер: Необични гости во Еден на Еден

Омилените Дизни ликови оживуваат со најновите паметни телефони на Самсунг

Омилените Дизни ликови оживуваат со најновите паметни телефони на Самсунг