29 Ноември, 2021
0.0235

Халкбанк ја трансформираше главната филијала во галериски простор

Објавено во: Мои пари 20 Ноември, 2021

Како поддржувач на уметноста и културата, Халкбанк посветено работи да им ја доближи благородната природа на уметноста на своите клиенти, и тоа токму преку илустрациите како најзастапен уметнички израз. Изложбата, која се состои од 15 илустрации од „Сликовницата на Халки“, барем на еден ден главната филијала на банката ја претвори во нетипичен галериски простор, во место за средба на обичниот човек со уметноста.

„Изложба во експозитура на банка е одлична идеја. Како уметник се застапувам за тезата дека секој простор може да биде и уметнички простор“, вели авторот на илустрациите Трајче Павлов.

Како банка на народот (halk на турски e народ), Халкбанк пред се’ е посветена на обичниот човек, кој можеби нема можност за средба со уметничко дело во галериски простор. Оттука и произлезе идејата да се приреди мало, пријатно изненадување за клиентите кои доаѓајќи да завршат работа во банката, во исто време да можат и да уживаат во илустрацијата како еден од визуелно најдопадливите изрази на ликовната уметност.

„Изборот на изложба на илустрации од сликовница не е случаен. Халкбанк во основа на својата општествена одговорност ја има едукацијата на децата и создавањето убави навики кај нив. Се надеваме дека еднодневната изложба ќе поттикне љубопитство кај повозрасните, за потоа тие преку „Сликовницата на Халки“ да влијаат на најмалите и да им помогнат да препознаат мало уметничко дело какво што е оваа книга работена со еколошки бои на еко-хартија“, потенцира Маја Наумова Савеска од Халкбанк.

„Сликовницата на Халки“ отвора важни теми за најмладите како што се другарството, толеранцијата, прифаќањето, инклузијата и борбата за здрава животна средина. Целиот проект има и хуманитарна мисија односно сите средства од продажбата на сликовницата ќе бидат донирани за поддршка на децата без родители и родителска грижа, згрижени во СОС Детско село.

Линк од видео : https://youtu.be/dLhYDQyTZIg

Можеби ќе ве интересира

КБ Прво Пензиско Друштво во склоп на кампањата “Замени и засади” посади 2500 садници

КБ Прво Пензиско Друштво во склоп на кампањата “Замени и засади” посади 2500 садници

Dm Дрогерие Маркт осигура донација вредна 300.000 денари за националната мрежа против семејно и насилство врз жените „глас против насилство“!

Dm Дрогерие Маркт осигура донација вредна 300.000 денари за националната мрежа против семејно и насилство врз жените „глас против насилство“!

Каратистите на „Макпетрол“ освоија шест медали на Балканскиот шампионат

Каратистите на „Макпетрол“ освоија шест медали на Балканскиот шампионат

Cyber Monday во Fashion Group: Уште поголеми попусти за супер старт на неделата!

Cyber Monday во Fashion Group: Уште поголеми попусти за супер старт на неделата!

Игор се надевал на тротинет, но освои скутер

Игор се надевал на тротинет, но освои скутер

„СНЕШКО: Дневникот на едно кутре“ од Снешка Путинска Трајковска е топла приказна за грижата кон миленичињата

„СНЕШКО: Дневникот на едно кутре“ од Снешка Путинска Трајковска е топла приказна за грижата кон миленичињата

Преку пола милион прегледи за македонските претставници на детскиот евросонг

Преку пола милион прегледи за македонските претставници на детскиот евросонг

Wine Berry – нов вински бар и продавница со уникатен концепт

Wine Berry – нов вински бар и продавница со уникатен концепт

Гифт-картичка од Комерцијална Банка и Ист Гејт Мол - идеалниот подарок за љубителите на шопингот

Гифт-картичка од Комерцијална Банка и Ист Гејт Мол - идеалниот подарок за љубителите на шопингот