24 Октомври, 2020
0.0212

Халки и Халкбанк ги едуцираа малите тенисери од Cherry Cup Skopje за важноста на штедењето за нивната иднина

Објавено во: Мои пари 17 Октомври, 2020

Детски жагор и смеа, навивање и бодрење, но и многу спортски жар на деца кои сонуваат еден ден да станат тениски шампиони. Ова е сликата од меѓународниот детски тениски турнир „Cherry Cup Skopje“ кој, со придржување до пропишаните мерки за заштита, од 13 до 17 октомври се одржа на тениските терени на тенискиот клуб АБЦ во Скопје. Учесници беа млади тенисери на возраст од 5 до 13 години, од кои некои можеби еден ден ќе станат големи тениски имиња.

Станува збор за прв и единствен спортски и едукативен турнир, кој во Скопје се одржува по вторпат, и сличен на натпреварите што се организираат во Белград, Умаг и Дубровник, со цел да се издигне статусот на детскиот тенис и да им се помогне на најмладите од најрана возраст да се вклучат во светските спортски движења. Во рамките на настанот се одржаа 6 турнири, организирани според возраста на децата, во машка и женска конкуренција, од кои 5 беа со сингл и дабл издание.

Паралелно со натпреварувачкиот дел, во текот на турнирот имаше и едукативни работилници и дружби за малите тенисери. Една таква дружба беше организирана од Халкбанк како еден од спонзорите на настанот.За време на дружењето, претставници на банката ги споделија со децата и родителите основните информации за детското штедење.Се зборуваше за предностите на штедењето, вредноста на парите, како и за начините за ефективно штедење со што овие, сега мали тенисери, во иднина би можеле да имаат доволно средства кои ќе им овозможат адекватен напредок во нивната национална, но и интернационална кариера.

Халкбанк дополнително на победниците, момче и девојче, на еден од турнирите им додели ваучери за детско штедење во износ од 2500 денари.

(комерцијален текст)

Можеби ќе ве интересира

Макпетрол совети за патување со автомобил низ регионот

Макпетрол совети за патување со автомобил низ регионот

Huawei Mate 40 Pro е новиот крал на DxOMark

Huawei Mate 40 Pro е новиот крал на DxOMark

Чекор напред со HUAWEI Mate 40 серијата: Huawei ја претстави најмоќната постава на Mate досега

Чекор напред со HUAWEI Mate 40 серијата: Huawei ја претстави најмоќната постава на Mate досега

Прогласени победниците на „Наградата за социјално претприемништво 2020“ (Social Impact Award 2020)

Прогласени победниците на „Наградата за социјално претприемништво 2020“ (Social Impact Award 2020)

Тимот на ИРЛ ја доби првата награда за истражувачко новинарство од Европска Унија за сторијата Урбани атентатори

Тимот на ИРЛ ја доби првата награда за истражувачко новинарство од Европска Унија за сторијата Урбани атентатори

Групацијата Новоматик во Северна Македонија (Адмирал, Астра и Казино Фламинго Хотел) и Апекс Македонија самоиницијативно ги стопираат угостителските услуги од 23 до 07 часот

Групацијата Новоматик во Северна Македонија (Адмирал, Астра и Казино Фламинго Хотел) и Апекс Македонија самоиницијативно ги стопираат угостителските услуги од 23 до 07 часот

Битолска млекара и Пакомак донираат производи и лаптопи за децата од СОС Детско село за следење онлајн настава

Битолска млекара и Пакомак донираат производи и лаптопи за децата од СОС Детско село за следење онлајн настава

Меѓународниот Филмски фестивал КИНЕНОВА со продолжена програма на ТВ24 до крајот на ноември

Меѓународниот Филмски фестивал КИНЕНОВА со продолжена програма на ТВ24 до крајот на ноември

Повторно отворање на парфимеријата Anabella Beauty Spot во City Mall, со многу изненадувања, попусти и подароци за своите купувачи

Повторно отворање на парфимеријата Anabella Beauty Spot во City Mall, со многу изненадувања, попусти и подароци за своите купувачи