07 Август, 2020
0.0219

Halloween во Скопје Сити Мол

Објавено во: Мои пари 22 Октомври, 2019

Halloween или „Ноќта на вештерките“ е празник кој се слави секоја година на 31 октомври и се прославува речиси низ целиот свет, a Skopje City Mall оваа година има супер забава за деца!

Оваа година Скопје Сити Мол повторно организира неколкудневен детски настан за сите љубители на „стравот”. Страшната Вештерка ќе раскажува морничави приказни, најмалите креативно ќе се изразуваат на тема „страв”, Дракула бар со страшни коктели и ќе ја тестираат својата храброст во „кабината на стравот”.

Празникот влече свои корени од Келтите од Ирска, уште од петтиот век п.н.е. бидејќи за нив 1 ноември означувал почеток на новата година. Келтите верувале дека во текот на таа ноќ мртвите ги напуштаат своите гробови и шетаат по Земјата, а за да го избегнат соочувањето со нив, луѓето правеле голема бучава и се прекривале со застрашувачки маски. Иако сè до 19. век, кога обичајот на прославување на Ноќта на вештерките стигнал во Америка, тој ден веќе се одбележувал во разни други земји, со стапнувањето на американско тло стигнала и комерцијализацијата на празникот и негова глобализација.

Денес Ноќта на вештерките ширум светот се одбележува со организнирање на големи забави со маски, а многу луѓе се натпреваруваат и во тоа кој поубаво ќе го издекорира својот двор и дом во духот на овој ден.

Во овој забавен период Скопје сити мол на фамилиите ќе им понуди уникатна по програма, составена од „Страшната Вештерката“ која ќе раскажува морничави приказни од кои крвта ќе Ви се заледи, за најхрабрите тест за Вашата храброст во „кабината на стравот“, а за оние кои сакаат да се шетаат со страшна филмска шминка ќе имаат можност да бидат нашминкани од професионален филмски шминкер . Дополнително ќе има Scary Face Paint и балони во страшни форми за најмалите. Креативните работилници се наменети за сите кои ќе сакаат креативно да се изразат на тема “страв“, тикви, маски, пајаци и лилјаци се само дел од декорацијата која најмалите ќе можат да ја направат за време на овие работилници.

Halloween забавата за целото семејство е овој викенд, од 24-31 октомври во Скопје Сити Мол.

Можеби ќе ве интересира

Квалитетното образование како почетна точка за успешна професионална кариера

Квалитетното образование како почетна точка за успешна професионална кариера

Македонски Телеком со зголемени приходи и раст во интернет и ТВ сегментот во првите шест месеци од 2020 година

Македонски Телеком со зголемени приходи и раст во интернет и ТВ сегментот во првите шест месеци од 2020 година

Huawei започна со продажба на P40 Pro+ и на македонскиот пазар

Huawei започна со продажба на P40 Pro+ и на македонскиот пазар

Претставени новите Samsung Galaxy Watch3 и Galaxy Buds Live

Претставени новите Samsung Galaxy Watch3 и Galaxy Buds Live

Samsung претстави пет нови, моќни Galaxy уреди

Samsung претстави пет нови, моќни Galaxy уреди

А1 Македонија продолжува со подароци за своите корисници

А1 Македонија продолжува со подароци за своите корисници

Дали сте заштитени од Cyber напади: Анти-DDoS заштита од Неотел за безбеден континуитет во работењето!

Дали сте заштитени од Cyber напади: Анти-DDoS заштита од Неотел за безбеден континуитет во работењето!

Започна 60.„Охридско лето“: Оперските ѕвезди со маестрална изведба на „Ода на радоста“

Започна 60.„Охридско лето“: Оперските ѕвезди со маестрална изведба на „Ода на радоста“

Јапонците масовно го загреваат тутунот – дали драстично ќе падне продажбата на цигари во светот?

Јапонците масовно го загреваат тутунот – дали драстично ќе падне продажбата на цигари во светот?