23 Април, 2019
0.0201

ХАОС НА НЕБОТО: 100 авиони приземјени, се огласи и Боинг по падот на 737 Мах 8

Објавено во: Свет 11 Март, 2019

Кинеското цивилно воздухопловство им нареди на сите авио-компании да ги забранат привремено летовите на авионот боинг 737 Мах 8.

Овој потег следи по падот на еден таков модел во Етиопија вчера. Одлуката ќе биде на сила на девет часа.

Како што објасниле, се работи за безбедносна мерка бидејќи тоа е втора несреќа со истиот авион. 

Инаку, забраната на Кина се однесува на 100 авиони, што е четвртина од глобалната флота.

Се огласи и компанијата Боинг која соопшти дека моментално нема основа за „издавање нови насоки за операторите врз основа на досега достапните информации во истражувањето на падот на боингот 737 макс.

Да потсетиме ....

Боинг 737 на „Етиопиан ерлајнс“ се урна непосредно по полетувањето од Адис Абеба и при таа прилика загинаа сите патници и членови на екипажот , вкупно 157 лица. Тоа е втора несреќа на новата верзија на најпродаваниот авион на американската компанија со човечки жртви во последните пет месеци.


Можеби ќе ве интересира

Расте бројот на жртви во Шри Ланка: Нови приведени осомничени лица

Расте бројот на жртви во Шри Ланка: Нови приведени осомничени лица

Ќе се намали ли производството на нафта: Колку резерви има од „црното злато“

Ќе се намали ли производството на нафта: Колку резерви има од „црното злато“

ЗОШТО НЕ Е СПРЕЧЕН НАПАДОТ: 10 дена пред Велигден властите во Шри Ланка знаеле дека се планира масакр

ЗОШТО НЕ Е СПРЕЧЕН НАПАДОТ: 10 дена пред Велигден властите во Шри Ланка знаеле дека се планира масакр

(ФОТО) Која е новата прва дама на Украина?

(ФОТО) Која е новата прва дама на Украина?

(ВИДЕО+ФОТО) Фудбалерите на ПСЖ со поддршка за Нотр Дам

(ВИДЕО+ФОТО) Фудбалерите на ПСЖ со поддршка за Нотр Дам

Властите во Шри Ланка идентификуваа еден од бомбашите самоубијци

Властите во Шри Ланка идентификуваа еден од бомбашите самоубијци

(ВИДЕО) Силен земјотрес однесе пет жртви на Филипините

(ВИДЕО) Силен земјотрес однесе пет жртви на Филипините

(ФОТО) Семејна трагедија: Најбогатиот Данец ги загуби трите деца во Шри Ланка

(ФОТО) Семејна трагедија: Најбогатиот Данец ги загуби трите деца во Шри Ланка

Бомбашки напади: „Крвавиот“ Велигден во Шри Ланка однесе 290 животи

Бомбашки напади: „Крвавиот“ Велигден во Шри Ланка однесе 290 животи