07 Декември, 2022
0.0285

ХАОС ВО ГЕРМАНИЈА ПОРАДИ НЕДОСТАТОК НА ХРАНА: Најлошата криза од крајот на Втората светска војна

Објавено во: Свет 24 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

Германската прехранбена индустрија се соочува со најтешката криза од крајот на Втората светска војна, пишува германскиот весник „Ди Велт“.

Според гореспоменатите медиуми, германските производители на замрзнати и свежи производи би можеле да престанат со работа поради поскапувањето на енергенсите.

Во врска со ова, производителите испратија отворено писмо до германската влада во кое повикуваат на државна помош.

- Постои опасност од значителен недостиг на храна во секојдневното снабдување со луѓе во Германија. Ситуацијата е повеќе од сериозна – пишува весникот.

Исто така, се забележува дека ако владата не преземе мерки за решавање на кризата, тогаш полиците во германските супермаркети би можеле да се испразнат.

– Дејствувајте веднаш, во спротивно фрижидерите и замрзнувачите за германското население наскоро ќе бидат празни – се наведува во апелот.

Ало.рс


Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

СУДИЈКА, НАРЕДНИК, ПОЛИЦАЈЦИ, ВОЈНИЦИ МЕЃУ УАПСЕНИТЕ ВО ГЕРМАНИЈА: Екс-пратеничката на АФД поседува огнено оружје

СУДИЈКА, НАРЕДНИК, ПОЛИЦАЈЦИ, ВОЈНИЦИ МЕЃУ УАПСЕНИТЕ ВО ГЕРМАНИЈА: Екс-пратеничката на АФД поседува огнено оружје

Хромозомот Y полека изумира, дали човештвото ќе изумре со него?

Хромозомот Y полека изумира, дали човештвото ќе изумре со него?

УАПСЕНИТЕ ИМАЛЕ ВОЕНА ОБУКА, ТОА СЕ ЕКС ГЕРМАНСКИ ВОЈНИЦИ: Нивните планови вклучувале и нарачани убиства во Берлин

УАПСЕНИТЕ ИМАЛЕ ВОЕНА ОБУКА, ТОА СЕ ЕКС ГЕРМАНСКИ ВОЈНИЦИ: Нивните планови вклучувале и нарачани убиства во Берлин

Украина го стега обрачот околу градоначалникот на Одеса кој бара преговори со Русија

Украина го стега обрачот околу градоначалникот на Одеса кој бара преговори со Русија

ОБИД ЗА ДРЖАВЕН УДАР ВО ГЕРМАНИЈА: Во рацијата „Сенка“ паднаа екстремистите кои планираа вооружен упад во Бундестагот

ОБИД ЗА ДРЖАВЕН УДАР ВО ГЕРМАНИЈА: Во рацијата „Сенка“ паднаа екстремистите кои планираа вооружен упад во Бундестагот

БАНДИ КИДНАПИРААТ, СИЛУВААТ, УБИВААТ: Ова се случува во престолнина на една држава

БАНДИ КИДНАПИРААТ, СИЛУВААТ, УБИВААТ: Ова се случува во престолнина на една држава

Нови „крвави пакети“ стигнаа во две украински амбасади

Нови „крвави пакети“ стигнаа во две украински амбасади

Шојгу објави колку украински војници загинале во ноември

Шојгу објави колку украински војници загинале во ноември

(ВИДЕО) По тепачка во турскиот парламент, пратеник заврши во болница

(ВИДЕО) По тепачка во турскиот парламент, пратеник заврши во болница