21 Јануари, 2019
0.2965
    ALK 8300.96    -1.19%     GRNT 825    -1.05%     KJUBI 1543    -2.96%     KMB 5320    -0.58%     MPT 50000    -0.09%     MTUR 5050    -0.98%     OHB 6599.5    -0.01%     OKTA 4500    0%     RZLV 73    2.82%     STB 1244.42    -1.55%     STIL 118    -7.09%     TEL 302    0%     TNB 14989.86    -0.01%     UNI 2145    2.97%

Харадинај: Косовската армија е армија на мирот

Објавено во: Балкан 15 Декември, 2018

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај, по усвојувањето на законите за воспоставување косовски воени сили, изјави дека новата косовска формација ќе биде армија на мирот и службата за сите што живеат во Косово, без оглед на нивната етничка припадност. "Ова е армија на мирот, бидејќи таа носи мир, тоа е армијата на косовските Албанци, Србите, Турците, Бошњаците, Ромите и Египќаните на сите кои живеат во Косово", рекол Харадинај.

Запрашан за коментар на информацијата дека српскиот претседател Александар Вучиќ во наредните три дена ќе престојува во близина на граничната зона меѓу Србија и Косово, Харадинај изјавил дека во тоа не гледа некаква провокација и посочи дека "Армијата на Србија стекна партнер во лицето на Косовската армија ". Тој изрази уверување дека двете армии во блиска иднина ќе служат заедно во армијата на Балканот, забележуваат медиумите од регионот повикувајќи се на изјава на американскиот секретар за одбрана, Џејмс Матис дека "нема подобар пријател од маринците, но нема и полош непријател од нив", косовскиот премиер рече дека истото важи и за трансформирање на безбедносните сили во Косово. 

"Јас навистина мислам дека нема подобар пријател на мирот од косовската армија, но и непријатели на мирот мислам дека немаат лош непријател од косовската армија, коментира Харадинај. Тој исто така истакна дека оваа" армија никогаш нема да биде користена против Србите во Косово ", бидејќи" не е армија за таква цел ".

"Дојдовме до мир и секогаш ќе бидеме во мир, а не војска чија цел е да го свртиме својот народ против Србите на Косово". И на југ и на север, народот на Косово е слободен, тие се во своите домови, тие се дел од Косово, а косовската армија никогаш нема да се користи против нив ", заклучил Харадинај.


Можеби ќе ве интересира

За Ципрас ратификацијата на Договорот од Преспа е патриотска должност

За Ципрас ратификацијата на Договорот од Преспа е патриотска должност

Најпотресен момент на Водици: Јована го победи ракот, па доплива до светиот крст-ги расплака сите!

Најпотресен момент на Водици: Јована го победи ракот, па доплива до светиот крст-ги расплака сите!

(ВИДЕО) Хрватски пензионер објасни кој е најдобар лек против грип, од неговата порака за пензионери ќе се смеете цел ден

(ВИДЕО) Хрватски пензионер објасни кој е најдобар лек против грип, од неговата порака за пензионери ќе се смеете цел ден

Колку е максималната казна затвор во земјите на Балканот?Македонија меѓу оние кои имаат доживотна

Колку е максималната казна затвор во земјите на Балканот?Македонија меѓу оние кои имаат доживотна

Протести дури и во Преспа против Спогодбата

Протести дури и во Преспа против Спогодбата

По седум години пауза екс албански политичар се враќа на сцена

По седум години пауза екс албански политичар се враќа на сцена

(ВИДЕО) СНЕЖНО НЕВРЕМЕ ГО ПОГОДИ КОТОР: Паѓал град колку лешник

(ВИДЕО) СНЕЖНО НЕВРЕМЕ ГО ПОГОДИ КОТОР: Паѓал град колку лешник

(ВИДЕО) Дачиќ му испеа две песни на Путин

(ВИДЕО) Дачиќ му испеа две песни на Путин

Нема ни вода, ни струја, пешачи по 3 км до училиштето, но ги има сите петки

Нема ни вода, ни струја, пешачи по 3 км до училиштето, но ги има сите петки