30 Јуни, 2022
0.0307

Хашим Тачи: Џафери е легитимен спикер, со новата влада ќе се реши кризата

Објавено во: Балкан 13 Мај, 2017

Добивај вести на Viber

Косовскиот претседател Хашим Тачи во интервју за хрватски „Национал“ задржувајќи се на политичката криза во Македонија вели дека изборот на Талат Џафери за претседател на Парламенот е почеток на решавањето на кризата.

Претседателот на Косово Хашим Тачи смета дека кризата во Македонија е пред својата разрешница и дека тука мора да истапат македонските политички фактори. За хрватскиот „Национа“ Тачи оценува дека Талат Џафери е легитимен спикер и додава дека многу брзо ќе биде формирана и новата влада.

- По сите случувања избран е претседател на Парламентот, Талат Џафери, кој е Албанец, но пред се она што сакам да го кажам е тоа дека јас верувам оти Македонија е мултиетничка и европска држава, каде никој не може да ја дискриминира албанската заедница. Тие имаат свои лидери кои делуваат во согласност со законите на Македонија. Да направам една споредба – Србите во Косово се само 3 отсто а имаат многу повеќе права од Албанците во Македонија, кои се над 30 отсто, вели Тачи, додавајќи дека се гордее со правата што ги уживаат Србите во Косово.

Косово, оценува понатаму Тачи, има многу добри односи со Македонија и додава дека крзата во Македонија е политичка а не етничка.

- Изворот на оваа политика крза е во Скопје, каде што е и решението, а не во Косово или некаде надвор од Македонија. Сакам да кажам дека врз тоа нема влијание никој од надвор. Ние нудиме целосна поддршка за членство на Македонја во НАТО и во ЕУ и секогаш ќе работите во изгрдбата на што подобри добрососедски односи, нагласува Тачи.


Можеби ќе ве интересира

Вучиќ вели дека ќе има напад на северот на Косово до 1 октомври

Вучиќ вели дека ќе има напад на северот на Косово до 1 октомври

Отровна змија касна жена на плажа во Сплит

Отровна змија касна жена на плажа во Сплит

Анкетa покажа колкав процент од Србите ги сметаат Македонците за братски народ

Анкетa покажа колкав процент од Србите ги сметаат Македонците за братски народ

ГОЛЕМ ИЗВЕШТАЈ ОБЈАВИ ХАЛМЕД: Два смртни случаи поврзани со вакцинација, еден со АстраЗенека и вториот со Јансен

ГОЛЕМ ИЗВЕШТАЈ ОБЈАВИ ХАЛМЕД: Два смртни случаи поврзани со вакцинација, еден со АстраЗенека и вториот со Јансен

НА СИТЕ НИ БЕШЕ ЧУДНО ШТО ТОЈ СО ГОДИНИ Е ВО РУСИЈА, А КУЌАТА ИМ Е НЕСРЕДЕНА - со љубовникот го „забетонирале“ сопругот, а кажувала дека е во странство

НА СИТЕ НИ БЕШЕ ЧУДНО ШТО ТОЈ СО ГОДИНИ Е ВО РУСИЈА, А КУЌАТА ИМ Е НЕСРЕДЕНА - со љубовникот го „забетонирале“ сопругот, а кажувала дека е во странство

Брнабиќ: До крајот на денот отпремнина за 492 работници на Фиат

Брнабиќ: До крајот на денот отпремнина за 492 работници на Фиат

РАДЕВ СЕ ОГЛАСИ ОТКАКО ПЕТКОВ РЕШИ ДА ПРОТЕРА 70 РУСКИ ДИПЛОМАТИ: Се надевам дека знае што прави

РАДЕВ СЕ ОГЛАСИ ОТКАКО ПЕТКОВ РЕШИ ДА ПРОТЕРА 70 РУСКИ ДИПЛОМАТИ: Се надевам дека знае што прави

БИЗНИСОТ „ЦВЕТА“: Албанија е седма во светот по производство на канабис

БИЗНИСОТ „ЦВЕТА“: Албанија е седма во светот по производство на канабис

Порфириј ги повика Србите на „мир со браќата Албанци“ во Косово

Порфириј ги повика Србите на „мир со браќата Албанци“ во Косово