29 Ноември, 2021
0.0210

Хаваи се подготвува за евентуален напад од Северна Кореја?

Објавено во: Свет 22 Јули, 2017

Хаваи прави план во случај на ракетен напад од Северна Кореја, објави Вашингтон пост.

Подготовките вклучуваат евакуација на ученици и јавни известувања од типот „влезете внатре“, „останете внатре“, пишува Хонолулу стар адвертајзер повикувајќи се на изјави на неименувани официјални лица.

„Не сакаме да правиме тревога во јавноста, но не можеме да чекаме со информативната кампања за да обезбедиме жителите на Хаваи да знаат што да прават во случај на таков настан“ - вели Верн Мијаги, администратор на хавајската Агенција за вонредни ситуации.

Хаваи е единствена американска држава нападната во модерно време од странска сила , односно од Јапонија во 1941 година. Оваа земја го нападна Перл Харбор. Државата оттогаш прави подготовки во случај на тајфун, цунами, но не и напад од проектили.

Инаку од заканите за напад од Северна Кореја се плашат Американците, но и Австралија.

Можеби ќе ве интересира

Курц објави како ќе се вика неговиот син

Курц објави како ќе се вика неговиот син

ЗЕМАН СТОЕШЕ ВО ПОСЕБНА КАБИНА: Чешкиот претседател го назначи новиот премиер во посебни услови

ЗЕМАН СТОЕШЕ ВО ПОСЕБНА КАБИНА: Чешкиот претседател го назначи новиот премиер во посебни услови

ОМИКРОН ПОТВРДЕН КАЈ 13 ПАТНИЦИ КОИ СТАСАА ВО ХОЛАНДИЈА: И другите позитивни се во карантин

ОМИКРОН ПОТВРДЕН КАЈ 13 ПАТНИЦИ КОИ СТАСАА ВО ХОЛАНДИЈА: И другите позитивни се во карантин

ОМРИКОН КОВИД СТАСА И ВО АВСТРАЛИЈА: Двајца патници од Доха се во карантин

ОМРИКОН КОВИД СТАСА И ВО АВСТРАЛИЈА: Двајца патници од Доха се во карантин

ГРЧКИОТ ВЕТЕРИНАР, ПРВИОТ ЧОВЕК НА ФАЈЗЕР ЛАНИ ЗАРАБОТИЛ 21 МИЛИОН ДОЛАРИ: Платата и бонусот му пораснале за 17 отсто

ГРЧКИОТ ВЕТЕРИНАР, ПРВИОТ ЧОВЕК НА ФАЈЗЕР ЛАНИ ЗАРАБОТИЛ 21 МИЛИОН ДОЛАРИ: Платата и бонусот му пораснале за 17 отсто

САД забрани влез од седум африкански држави: Омрикон нов предизивик за Бајден

САД забрани влез од седум африкански држави: Омрикон нов предизивик за Бајден

ОМИКРОН ЗАТВОРА ГРАНИЦИ: Швајцарија воведе карантин за Британија, Холандија и три други држави

ОМИКРОН ЗАТВОРА ГРАНИЦИ: Швајцарија воведе карантин за Британија, Холандија и три други држави

ОВА СЕ СИМПТОМИТЕ НА СУПЕРМУТАНТОТ „ОМИКРОН“: Докторка од Јужна Африка открива-друга болка е карактеристична за новиот сој

ОВА СЕ СИМПТОМИТЕ НА СУПЕРМУТАНТОТ „ОМИКРОН“: Докторка од Јужна Африка открива-друга болка е карактеристична за новиот сој

АНТИВИРУСНИОТ ЛЕК МОЛНУПИРАВИР ПОКАЖУВА НАМАЛУВАЊЕ НА ЕФИКАСНОСТА: Најнови истражувања на компанијата Мерк

АНТИВИРУСНИОТ ЛЕК МОЛНУПИРАВИР ПОКАЖУВА НАМАЛУВАЊЕ НА ЕФИКАСНОСТА: Најнови истражувања на компанијата Мерк