17 Август, 2022
0.0330

ХОЛАНДИЈА ВО ХАОС ПОРАДИ БЛОКАДИ: Земјоделците бесни поради владините планови, полицијата употреби огнено оружје

Објавено во: Свет 06 Јули, 2022

Добивај вести на Viber

Холандската полиција пукаше кон земјоделците кои возат трактори и кои протестираа против плановите за намалување на емисиите на азот во северниот дел на Холандија во вторникот вечерта.

Полицијата соопшти дека реагирала на „заканувачка ситуација“ кога земјоделците, кои се обидувале да ја поминат блокадата за да излезат на автопат во провинцијата Фрисланд, почнале да удираат со трактори во возилата на полицајците.

Според полицијата, нивните истрели погодиле тракторот, но нема повредени. Уапсени се тројца осомничени. Внатрешен истражител на холандската влада рече дека ќе ги разгледа настаните со оглед на тоа што полицијата употребила огнено оружје.

Холандските фармери протестираат против владините планови за намалување на емисиите на азотен оксид и амонијак произведени од добитокот до 2030 година. Намалувањето може да достигне 70 проценти во некои области.

Владата вели дека емисиите на азотен оксид и амонијак произведени од добитокот мора драстично да се намалат во близина на природните области кои се дел од мрежата на заштитени живеалишта за загрозени растенија и диви животни што се протега низ 27 земји на Европската унија.Министрите го нарекуваат предлогот „неизбежна транзиција“ насочена кон подобрување на квалитетот на воздухот, почвата и водата.

Предупредуваат дека земјоделците ќе мора да се прилагодат или ќе се соочат со можноста нивните фарми да бидат затворени.

- Искрената порака е дека не можат сите земјоделци да ја продолжат својата работа, а тие што ќе ја продолжат веројатно ќе мора да се занимаваат со земјоделство на поинаков начин - најави Владата месецов.

Говедата произведува амонијак во урината и изметот. Во минатото, владата ги повика фармерите да ги хранат своите животни со помалку протеини. Проблемот се влошува бидејќи Холандија е позната по своите интензивни земјоделски практики, со голем број добиток што се чува на мали површини земја.

Како одговор, холандските земјоделци ги блокираа супермаркетите, дистрибутивните центри и патиштата. Тие се очекува да демонстрираат на аеродромот Елде во Гронинген во среда наутро, јавуваат холандските медиуми.

Пратеничката Каролин ван дер Плас повика на „итна дебата“ со холандскиот премиер Марк Руте и министерот за правда и безбедност Дилан Јешилгоз-Зегериус за ескалацијата на протестите.

Околу 40.000 земјоделци се собраа во земјоделското срце во централна Холандија минатата недела за да протестираат против плановите на владата. Многумина пристигнаа со трактори, што го отежна сообраќајот низ државата.

Земјоделците повторно протестираа во понеделникот и вторникот на преполните автопати, возејќи бавно по патиштата или целосно запреа. Некои фрлаа бали со сено на патиштата, а мали групи демонстрираа пред градските собранија, во некои случаи палејќи пожари пред зградите.

Некои земјоделци запалија бали со сено на страната на автопатиштата во вторникот, додека други се собраа во градовите, вклучувајќи го и Хаг.Земјоделците тврдат дека тие се неправедно насочени како загадувачи, додека другите индустрии, како што се воздухопловството, градежништвото и транспортот, исто така придонесуваат за емисиите и се соочуваат со помалку строги правила. Велат и дека Владата не им дава јасна слика за нивната иднина поради предложените реформи.

Холандските земјоделци тврдат дека другите земји на ЕУ не ја казнуваат земјоделската индустрија толку строго како Холандија.

Фото: Принскрин/Твитер

Можеби ќе ве интересира

ВО ПОПЛАВИТЕ ВО ПАКИСТАН ЗАГИНАЛЕ 580 ЛУЃЕ, илјадници ги изгубиле своите домови

ВО ПОПЛАВИТЕ ВО ПАКИСТАН ЗАГИНАЛЕ 580 ЛУЃЕ, илјадници ги изгубиле своите домови

„БОРЦИТЕ НА АЗОВ ТРЕБА ДА БИДАТ ОБЕСЕНИ-ЗАСЛУЖУВААТ ПОНИЖУВАЧКА СМРТ“: Која е вистината за нападот на затворот во Оленивка

„БОРЦИТЕ НА АЗОВ ТРЕБА ДА БИДАТ ОБЕСЕНИ-ЗАСЛУЖУВААТ ПОНИЖУВАЧКА СМРТ“: Која е вистината за нападот на затворот во Оленивка

ИНФЛАЦИЈАТА ВО ОБЕДИНЕТОТО КРАЛСТВО - 10,1 ОТСТО, поттикната од зголемените цени на храната и горивата

ИНФЛАЦИЈАТА ВО ОБЕДИНЕТОТО КРАЛСТВО - 10,1 ОТСТО, поттикната од зголемените цени на храната и горивата

ШУМСКИ ПОЖАР ВО ШПАНИЈА ЗАФАТИ ВОЗ: Луѓе скокнаа од вагонот, повеќе од 20 патници се повредени

ШУМСКИ ПОЖАР ВО ШПАНИЈА ЗАФАТИ ВОЗ: Луѓе скокнаа од вагонот, повеќе од 20 патници се повредени

Северна Кореја лансираше две крстосувачки ракети

Северна Кореја лансираше две крстосувачки ракети

ГОЛЕМ ИНСАЈДЕРСКИ ИЗВЕШТАЈ: САД СО МЕСЕЦИ ЗНАЕЛЕ ДЕКА СЕ ПОДГОТВУВА ВОЈНА - Зеленски не верувал

ГОЛЕМ ИНСАЈДЕРСКИ ИЗВЕШТАЈ: САД СО МЕСЕЦИ ЗНАЕЛЕ ДЕКА СЕ ПОДГОТВУВА ВОЈНА - Зеленски не верувал

Maкрон упати порака до руските сили во Украина

Maкрон упати порака до руските сили во Украина

ЗАПАДОТ ГО ЧЕКА ПОРАЗОТ НА УКРАИНА: Кулеба призна дека неговото семејство ја напуштило земјата

ЗАПАДОТ ГО ЧЕКА ПОРАЗОТ НА УКРАИНА: Кулеба призна дека неговото семејство ја напуштило земјата

Кој му работи зад грб на Путин и пренесува информации на западните разузнавачи?

Кој му работи зад грб на Путин и пренесува информации на западните разузнавачи?