24 Март, 2019
0.2426
    ADIN 691    0%     ALK 8430.59    0.36%     GRNT 826.25    2.01%     KMB 5672.66    -0.24%     MKSD 211    -0.27%     MPOL 389    0%     MTUR 5030    -1.37%     RMDEN17 98    -0.28%     RZLE 18    -14.29%     STB 1180    -1.31%     STIL 112.87    -0.99%     UNI 2300.35    0%

Хорор во Хрватска: Монструм четири години живеел со мртво тело на мајка си, го криел под ќебиња

Објавено во: Балкан 13 Март, 2019

Еден маж во Ријека цели четири години живеел со трупот на неговата мајка, кое го криел под ќебиња и отпад, пренесуваат хрватските медиуми.

Како што се пренесува, против тој маж, со хрватско државјанство роден 1970 година, е покренато обвинение поради направени кривнични дела повреда на мирот на покојникот, измама и загрозување на животот и имотот со дејство или средства за општа намена.

- Во обвинението обвинетиот се товари дека од септември 2013 до 22 септември 2017 година, за да ги добие парите што сакал да ги сокрие во својот стан во Риека, мртвото тело на неговата мајка го покрило со ќебињата и разни други отпадоци, така што од надлежниот Центар за социјални работи во нејзино име го земал надоместокот за помош и нега во месечен износ од 500,00 куни- соопштуваат хрватските медиуми.

Обинетиот се терети дека на опишаниот начин до септември 2017 година прибавил паричен износ од 24.000 куни.

-Воедно , за да го прикрие опишаното постапвање, на терет му се става дека на 22 септември 2017 предизвикал пожар во станот, а неговото ширење на горните катови на зградата е запрено со брзата интервенција на пожарните единици на Ријека.

Бидејќи  обвинетиот не им е достапен на надлежните органи на Република Хрватска, се предлага да му се суди во отсуство според член 402 став 3 од Законот за кривична постапка, се вели во соопштението.

Минатата година, новиот документ напишал дека осомничениот бил германски роднина и дека постои можност тој избегал во земјата.


Можеби ќе ве интересира

Жена од Балканот ги учи Италијанците како се прават тестенини

Жена од Балканот ги учи Италијанците како се прават тестенини

Германски професор се извинува на Србите за НАТО бомбардирањето пред 20 години

Германски професор се извинува на Србите за НАТО бомбардирањето пред 20 години

Грчката полиција уапси македонски државјанин

Грчката полиција уапси македонски државјанин

Министерка за правда на Бугарија си поднесе оставка откако Антикорупциска ја „улови“

Министерка за правда на Бугарија си поднесе оставка откако Антикорупциска ја „улови“

Зголемени безбедносни мерки за „македонската“ порада на 25 март

Зголемени безбедносни мерки за „македонската“ порада на 25 март

БАРАЊЕ ДО АЛБАНИЈА: Да спроведе реален попис на малцинствата

БАРАЊЕ ДО АЛБАНИЈА: Да спроведе реален попис на малцинствата

Вучиќ даде одговор кого ќе помилува

Вучиќ даде одговор кого ќе помилува

За една година 10.000 Хрвати заминале од БиХ

За една година 10.000 Хрвати заминале од БиХ

Каде ќе ја одлежи казната затвор Радован Kaраџиќ?

Каде ќе ја одлежи казната затвор Радован Kaраџиќ?