04 Април, 2020
0.0218

„ХРАНАМ ДЕВЕТ УСТИ, МРАК МИ ПАДНА НА ОЧИ“-Исповед на продавачката која нападна полицајка

Објавено во: Балкан 15 Јануари, 2020

Садија вели дека е на пазарот веќе 19 години, но никогаш не доживеала таква непријатност.

- Од продажбата на пазарот, хранам девет усти, го издржувам целото семејство. Полицајката се постави како да сум најголемиот криминалец, па не убив некого да се однесува така кон менен. Таа ме удри, ме искуба и ме влечеше пред мојот син. Ми падна мрак на очите и ја удрив “, вели Садија Д, која се најде во центарот на вниманието, откако ја нокаутираше полициската службеничка А. М од пазарот во Видиковац.

Полицајката завршила во болницата, а продавачката била уапсена за напад врз службено лице.

Садија тврди дека не е виновна, дека полицајката прво ја нападнала:

- Штом ја видов полицијата, почнав да ги собирам моите работи работи, меѓутоа полицајката ме бркаше. Со мене беше мојот син од 16 години кој е болен и не смее да доживее стрес. Пред една и пол година, тој падна од третиот кат, има скршеница на черепот и оток на мозокот, беше во кома четири дена, остана жив благодарение на лекарите и Бога, не треба да се вознемирува - додава Садија.

- Не сакав проблем, сакав да се поместам, но, добро, ете се случи. Комуналните полицајци нè навредуваа, а таа ме удри пред мојот болен син! Морав да се бранам, мрак ми падна на очите. Ја удрив, не можев повеќе да издржам. Се исплашив и истрчав во ќош, ја изгубив свеста таму. Кога дојдов при себе, видов лисици на рацете.

Садија вели дека е на пазарот веќе 19 години, но никогаш не доживеала таква непријатност.

- Синот плачеше, се исплаши. Ова е единствената форма на приход што јас го имам, мојот сопруг не работи каде било трајно, повремено ако има работа. Па, што да правам сега? И ми ја зедоа стоката. Чини премногу за да земам тезга, а и не им даваат на сите. Повремено, излегувам на пазарот, и јас сум болна. Се лекував. Се лекував од психолошки проблеми откако татко ми се разболе од карцином и откако ја срушија нашата куќа - рече таа.

Таа е пресреќна што ги прегрнала своите деца после два дена:

- Не можеа да чекаат да ме видат, плачевме од среќа. Имам четири деца од 21, 20, 17 и четири години. Деветмина од нас се во куќата и мојот син очекува бебе, наскоро ќе бидеме десетмина од нас, и сите ќе треба да се хранат со мои раце.

Садија го добила прекарот „Тајсон“ па вели дека сега малку и е и драго.

-Драго ми е, сега ме насмеавте со тој прекар. Слушнав дека многумина ме поддржуваат и дека се на моја страна. Фала и на Србија- рекла Садија.

Демантирала дека судирот се случи поради претходно нерасчистени сметки.

-Полицајката ја видов двапати на пазар, и тоа е се.

Можеби ќе ве интересира

ПОВТОРНО ЗЕМЈОТРЕС: Се стресе Загреб

ПОВТОРНО ЗЕМЈОТРЕС: Се стресе Загреб

ГРЧКИ ЕПИДЕМИОЛОГ: Новиот вирус го „убива“ и мозокот

ГРЧКИ ЕПИДЕМИОЛОГ: Новиот вирус го „убива“ и мозокот

ДАЛИ МАКЕДОНИЈА ЌЕ ГО СЛЕДИ СРПСКИОТ ПРИМЕР: Нема движење од сабота од 13 до понеделник до 5 часот

ДАЛИ МАКЕДОНИЈА ЌЕ ГО СЛЕДИ СРПСКИОТ ПРИМЕР: Нема движење од сабота од 13 до понеделник до 5 часот

ЦЕЛ КАМП ОДИ ВО КАРАНТИН: Заразени мигранти во Грција

ЦЕЛ КАМП ОДИ ВО КАРАНТИН: Заразени мигранти во Грција

ВУЧИЌ НЕ СЕ ЧУВСТВУВА ДОБРО: Сепак се огласи за економските мерки

ВУЧИЌ НЕ СЕ ЧУВСТВУВА ДОБРО: Сепак се огласи за економските мерки

Пленковиќ; Поддршката за работниците се зголемува од 3.250 на 4.000 куни

Пленковиќ; Поддршката за работниците се зголемува од 3.250 на 4.000 куни

Бугарија ја повлече наредбата граѓаните да носат медицински маски

Бугарија ја повлече наредбата граѓаните да носат медицински маски

Нема ригорозни царини за Србија и БиХ, Косово ги укина

Нема ригорозни царини за Србија и БиХ, Косово ги укина

СТРОГИ МЕРКИ: Грците само еднаш дневно можат да излезат од дома

СТРОГИ МЕРКИ: Грците само еднаш дневно можат да излезат од дома