07 Август, 2022
0.0202

Хрват не пријавил дека мајка му починала и девет години земал инвалидски додаток

Објавено во: Балкан 04 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Хрват не пријавил дека мајка му починала, по што 9 години го земал инвалидскиот додаток. 

Општинското државно правобранителство во хрватскиот град Чаковец донел решение за спроведување истражна постапка против хрватски државјанин роден 1963 година поради постоење основано сомнение дека сторил кривично дело „измама“.

„Постои основано сомнение дека од јуни 2012 до февруари 2021 година, 59-годишниот обвинет во Берлин (Германија) молчел и не пријавил до надлежниот орган на округот Меѓумурје дека неговата мајка, која примала семеен инвалидски додаток, починала во јуни 2012 година, па и по нејзината смрт семејниот инвалидски додаток продолжил да се исплаќа на нејзината сметка“, соопшти ДОРХ.

59-годишниот човек е обвинет дека неовластено подигнал пари од сметката и ги чувал за себе, иако правото на семејна инвалидска помош престанува со смрт на корисникот, и на овој начин се товари дека прибавил незаконска финансиска корист над 275.000 куни (околу 37.000 евра)“. 

Можеби ќе ве интересира

ГРАЃАНИТЕ СЕ РЕВОЛТИРАНИ, инцидентот во кој загина малата Јонада иницираше нови протести

ГРАЃАНИТЕ СЕ РЕВОЛТИРАНИ, инцидентот во кој загина малата Јонада иницираше нови протести

ГОЛЕМ ПОЖАР ВО ХВАР! Маж загина, пожарникарите се борат со огнените јазици (Видео)

ГОЛЕМ ПОЖАР ВО ХВАР! Маж загина, пожарникарите се борат со огнените јазици (Видео)

ДВЕ КАФИЊА, СОК И ВОДА, ИЗГОР СМЕТКА, брачен пар седнал на пијачка на Златибор и платил над 100 денари само за вода!

ДВЕ КАФИЊА, СОК И ВОДА, ИЗГОР СМЕТКА, брачен пар седнал на пијачка на Златибор и платил над 100 денари само за вода!

ТРГНАЛЕ НА СВЕТО МЕСТО, НО „ЗАВРШИЈА“ ВО ПЕКОЛ, во несреќата на полскиот автобус во Хрватска патувале верници

ТРГНАЛЕ НА СВЕТО МЕСТО, НО „ЗАВРШИЈА“ ВО ПЕКОЛ, во несреќата на полскиот автобус во Хрватска патувале верници

ПРИШТИНА ЈА ОСЛОБОДИ РУСКАТА НОВИНАРКА, претходно се закануваа дека ќе ја предадат на Украина

ПРИШТИНА ЈА ОСЛОБОДИ РУСКАТА НОВИНАРКА, претходно се закануваа дека ќе ја предадат на Украина

Косовската полиција ја уапси руската новинарка Дарија Асламова

Косовската полиција ја уапси руската новинарка Дарија Асламова

Ердоган потврди: Ќе плаќаме во рубљи

Ердоган потврди: Ќе плаќаме во рубљи

Меѓу загинатите во Хрватска три католички свештеници и шест калуѓерки

Меѓу загинатите во Хрватска три католички свештеници и шест калуѓерки

Германка загина во судар на два брода во Хрватска

Германка загина во судар на два брода во Хрватска