25 Април, 2018
0.0620

ХРВАТИТЕ ИМААТ ПРОБЛЕМ: Им се заканува ли крах во туризмот?

Објавено во: Балкан 15 Јули, 2017

Туризмот како најважна стопанска гранка во Хрватска има проблем со работна сила, пишуваат хрватските медиуми. 

Додека се зборува за недостиг од келнери, готвачи и собарки, малкумина знаат дека земјата има дефицит на високо образовани туристички кадри. 

Хотелите тешко наоѓаат менаџери. Оваа година се отворени околу 40 нови хотели во кои се вложени 800 милиони евра. Слични бројки се најавуваат и за идната година. 

Се смета дека ако овој тренд продолжи, дека туризмот ќе доживее крах. 

Можеби ќе ве интересира

Во Јужна Африка е убиен убиецот на Аркан

Во Јужна Африка е убиен убиецот на Аркан

Koлку терористи од Западен Балкан се во редовите на ИД?

Koлку терористи од Западен Балкан се во редовите на ИД?

Вучиќ вели дека на Србија и претстои тешка борба за независноста

Вучиќ вели дека на Србија и претстои тешка борба за независноста

Нов бран мигранти - ќе ја преплават ли Грција?

Нов бран мигранти - ќе ја преплават ли Грција?

ТРАГЕДИЈА: Дете падна од балкон и почина, по што мајката се самоуби

ТРАГЕДИЈА: Дете падна од балкон и почина, по што мајката се самоуби

Забранет влез за Вулин во Хрватска, Србија ќе врати со контрамерки

Забранет влез за Вулин во Хрватска, Србија ќе врати со контрамерки

Теодоракис бара Македонците да направат Меѓународен договор со ЕУ и НАТО

Теодоракис бара Македонците да направат Меѓународен договор со ЕУ и НАТО

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС: Над 39 повредени, регионот парализиран

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС: Над 39 повредени, регионот парализиран

Политиката на проширување на ЕУ дава резултати, топката е кај лидерите од Западен Балкан

Политиката на проширување на ЕУ дава резултати, топката е кај лидерите од Западен Балкан