22 Септември, 2019
0.0157

Хрватка може да го замени Хан

Објавено во: Балкан 08 Септември, 2019

Хрватка може да го земени еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан. 

Порталот Европски западен Балкан, кој се повикува на извори во Брисел, соопшти дека Дубравка Шуица, членка на Европскиот парламент од Хрватска, ќе биде номинирана за местото комесар за проширување во Европската комисија на Урсула фон дел Лајен, што не е официјално потврдено.

Шуица е членка на Хрватската демократска заедница (ХДЗ) од 1990 година, во која беше и потпретседателка, а градоначалничка на Дубровник беше од 2001 до 2009 година.

Таа од 2013 година е членка на Европскиот парламент, а беше и членка на делегацијата на ЕП за односи со БиХ и Косово.

Составот ќе мора да го одобри Европскиот парламент во целост, по сослушувањето на секој кандидат за комесар пред надлежниот одбор. Мандатот ќе почне на 1 ноември 2019 година.

Можеби ќе ве интересира

Ден по страшниот земјотрес во Драч: Се сруши таванот, не можев да стигнам до децата

Ден по страшниот земјотрес во Драч: Се сруши таванот, не можев да стигнам до децата

(ВИДЕО) Тлото во Албанија не престана да се тресе: Епицентарот на земјотресот во Јадранското море

(ВИДЕО) Тлото во Албанија не престана да се тресе: Епицентарот на земјотресот во Јадранското море

(ВИДЕО+ФОТО) По земјотресите во Албанија, оштетени згради, но и голем број повредени лица

(ВИДЕО+ФОТО) По земјотресите во Албанија, оштетени згради, но и голем број повредени лица

Силен земјотрес во Албанија: Се затресе и Македонија

Силен земјотрес во Албанија: Се затресе и Македонија

Вучиќ на средба со Меркел, на нејзина иницијатива

Вучиќ на средба со Меркел, на нејзина иницијатива

Вучиќ: Апелирам да се смират тензиите во БиХ, конфликтот би значел крај за сите нас

Вучиќ: Апелирам да се смират тензиите во БиХ, конфликтот би значел крај за сите нас

(ВИДЕО) ПОПЛАВА ВО ГРЦИЈА: Снимките покажуваат дека е алармантно

(ВИДЕО) ПОПЛАВА ВО ГРЦИЈА: Снимките покажуваат дека е алармантно

ПОТОП ВО СОЛУН: Улиците и куќите под вода, возачи заробени

ПОТОП ВО СОЛУН: Улиците и куќите под вода, возачи заробени

(ВИДЕО) Радев се сретна со бугарските историчари: Ако не гарантирате промена на ставот кај Македонците, Бугарија ќе изгради нова позиција

(ВИДЕО) Радев се сретна со бугарските историчари: Ако не гарантирате промена на ставот кај Македонците, Бугарија ќе изгради нова позиција