20 Јануари, 2019
0.2947
    ALK 8300.96    -1.19%     GRNT 825    -1.05%     KJUBI 1543    -2.96%     KMB 5320    -0.58%     MPT 50000    -0.09%     MTUR 5050    -0.98%     OHB 6599.5    -0.01%     OKTA 4500    0%     RZLV 73    2.82%     STB 1244.42    -1.55%     STIL 118    -7.09%     TEL 302    0%     TNB 14989.86    -0.01%     UNI 2145    2.97%

Хрватка заглавена во Австрија раскажа каков хаос создаде снегот

Објавено во: Свет 11 Јануари, 2019

Снегот создаде хаос во Австрија, а во лавина загинаа најмалку седум лица, а многумина останаа завеани од снегот.

Една од нив е Хрватката, Снежана Бочкај која работи во еден хотел во Австрија.

Персоналот и дури 20 од вработените се веќе 6 дена заглавени, а снег уште паѓа.

„Работам во еден помал хотел во Фугенберг во Тирол. Снег има повеќе од 2,5 метри и сѐ уште се трупа. За час време паѓа и по 15 сантиметри снег и така веќе 10 дена“, рекла жената. 

Таа раскажа и дека гостите кои се заглавени во хотелот, со лопатите во раце помагат да се исчисти снегот, посебно од покривот на хотелот, зошто поради тешкиот снег може да се сруши.

Гостите се претежно од Германија и Австрија.

Патиштата се затворени и засега имаат доволно храна, но не се знае колку долго снежното невреме ќе трае.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Милијардер нурна во најдлабоката дупка на светот во морско дно и се шокирал од она што го затекнал

(ВИДЕО) Милијардер нурна во најдлабоката дупка на светот во морско дно и се шокирал од она што го затекнал

(ВИДЕО) Норвешка гради мега автопат: Чини 50 милијарди долари, ама ќе сфатите зошто толку многу!

(ВИДЕО) Норвешка гради мега автопат: Чини 50 милијарди долари, ама ќе сфатите зошто толку многу!

„Законот за робови“ ги вади Унгарците на улица

„Законот за робови“ ги вади Унгарците на улица

Никој не го виде. Останува нејасно дали Путин денеска се капеше во мраз-вода

Никој не го виде. Останува нејасно дали Путин денеска се капеше во мраз-вода

Кина станува телекомуникациски лидер-постепено воведува 5G мрежа

Кина станува телекомуникациски лидер-постепено воведува 5G мрежа

(ВИДЕО) ПЕКОЛЕН НАФТОВОД ВО МЕКСИКО: Над 20 мртви и 70 повредени во експлозија предизвикана од крадци

(ВИДЕО) ПЕКОЛЕН НАФТОВОД ВО МЕКСИКО: Над 20 мртви и 70 повредени во експлозија предизвикана од крадци

(ФОТО) МИСТЕРИОЗНАТА РУСОКОСА НА ПУТИН: Единствената жена која го следи на сите патувања а за неа не се знае ништо

(ФОТО) МИСТЕРИОЗНАТА РУСОКОСА НА ПУТИН: Единствената жена која го следи на сите патувања а за неа не се знае ништо

Два астрономски феномени викендов на небото

Два астрономски феномени викендов на небото

Маж се самозапали на плоштад, минувачите го изгаснаа

Маж се самозапали на плоштад, минувачите го изгаснаа