22 Март, 2019
0.2481
    ADIN 691    0%     ALK 8430.59    0.36%     GRNT 826.25    2.01%     KMB 5672.66    -0.24%     MKSD 211    -0.27%     MPOL 389    0%     MTUR 5030    -1.37%     RMDEN17 98    -0.28%     RZLE 18    -14.29%     STB 1180    -1.31%     STIL 112.87    -0.99%     UNI 2300.35    0%

Хрватка заглавена во Австрија раскажа каков хаос создаде снегот

Објавено во: Свет 11 Јануари, 2019

Снегот создаде хаос во Австрија, а во лавина загинаа најмалку седум лица, а многумина останаа завеани од снегот.

Една од нив е Хрватката, Снежана Бочкај која работи во еден хотел во Австрија.

Персоналот и дури 20 од вработените се веќе 6 дена заглавени, а снег уште паѓа.

„Работам во еден помал хотел во Фугенберг во Тирол. Снег има повеќе од 2,5 метри и сѐ уште се трупа. За час време паѓа и по 15 сантиметри снег и така веќе 10 дена“, рекла жената. 

Таа раскажа и дека гостите кои се заглавени во хотелот, со лопатите во раце помагат да се исчисти снегот, посебно од покривот на хотелот, зошто поради тешкиот снег може да се сруши.

Гостите се претежно од Германија и Австрија.

Патиштата се затворени и засега имаат доволно храна, но не се знае колку долго снежното невреме ќе трае.

Можеби ќе ве интересира

ЖИТЕЛИТЕ СЕ ЕВАКУИРААT: Два силни циклони се движат кон Австралија

ЖИТЕЛИТЕ СЕ ЕВАКУИРААT: Два силни циклони се движат кон Австралија

Дали Исламска држава е целосно поразена во Сирија?

Дали Исламска држава е целосно поразена во Сирија?

ГРАТИС ПОСЕТА НА НАЈСРЕЌНАТА ЗЕМЈА НА СВЕТОТ: Еве што треба да направите

ГРАТИС ПОСЕТА НА НАЈСРЕЌНАТА ЗЕМЈА НА СВЕТОТ: Еве што треба да направите

Напаѓач избоде свештеник за време на миса

Напаѓач избоде свештеник за време на миса

Скандал во Фејсбук, на удар милиони корисници: Еве на кој му се познати нашите лозинки

Скандал во Фејсбук, на удар милиони корисници: Еве на кој му се познати нашите лозинки

На Меј и помина барањето во ЕУ, ќе и оди ли тешко за Брегзитот дома

На Меј и помина барањето во ЕУ, ќе и оди ли тешко за Брегзитот дома

Брентон Тарант пред да го изврши нападот објавил документ

Брентон Тарант пред да го изврши нападот објавил документ

По циклонот Идаи илјадници луѓе чекаат помош на покривите

По циклонот Идаи илјадници луѓе чекаат помош на покривите

Сакаше да запали автобус со деца за одмазда, момче ги спаси

Сакаше да запали автобус со деца за одмазда, момче ги спаси