22 Мај, 2018
0.3099
    ALK 7923.39    -1.94%     CEVI 927    -2.93%     EUHA 3    0%     EVRO 3000    7.26%     GRNT 716    -1.35%     GTRG 3000    0%     KMB 4300    -0.99%     MKSD 200    -1.96%     MPT 31000    0.54%     MTUR 4100    0%     OKTA 3550    -4.05%     PPIV 44478.76    -0.05%     RMDEN09 98.5    1.55%     RMDEN10 98    0.2%     RZLV 44.13    -1.93%     STB 1018.27    0.5%     STBP 1121.15    1.19%     STIL 131.24    -0.75%     TEL 270    0%     TNB 13488.48    -0.09%     TPLF 1543.72    -3.93%     UNI 2361    -2.44%     ZILU 263.29    7.47%     ZPKO 2857    0.04%

Хрватска поставува услови за Србија која се стреми за влез во ЕУ?

Објавено во: Балкан 14 Февруари, 2018

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ вели дека Хрватска нема намера да ѝ попушта на Србија само поради Стратегијата на ЕУ за Западен Балкан.

Премиерот на средбата со претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер изјави дека неговата Влада е проевропска и за развивање на добрососедски односи и помош на сите соседи на патот кон реформите и ЕУ.

Пленковиќ вели дека со Србија имаат две нивоа на односи. 

„Едните се актуелните и идните, а другите се во врска со минатото. При посетата на Александар Вучиќ сите теми ги ставивме на маса и пронајдовме методологија како да разговараме за нив. Тука спаѓаат и прашањата за процесуирање на воените злосторства, границите и воената отштета. Не е важно дали тоа се делови од Стратегијата, тоа се работи кои Хрватска ги решава. Само со вистината и со заклучување на тие процеси може да одиме кон помирување и кон соработка“- изјави Пленковиќ.

Јункер посетата на Вучиќ на Загреб ја оцени како интересна. Тој вели дека во Европа секогаш треба да се има трпение.

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) ПАЃАШЕ ГРАД: Побелеа градовите

(ФОТО) ПАЃАШЕ ГРАД: Побелеа градовите

Каменос: Скопјаните го имаат убедено нивниот народ во еден мит што го изгради Тито

Каменос: Скопјаните го имаат убедено нивниот народ во еден мит што го изгради Тито

Турците ќе ја освојуваат вселената - но како?

Турците ќе ја освојуваат вселената - но како?

(ВИДЕО) Еве како насилниците го нападнаа Бутарис

(ВИДЕО) Еве како насилниците го нападнаа Бутарис

Додик вели не смеат Србите да се колебаат за единство на РС и Србија

Додик вели не смеат Србите да се колебаат за единство на РС и Србија

Џафери на гости кај Брнабиќ

Џафери на гости кај Брнабиќ

Вучиќ: Македонија ќе добие само пофалба

Вучиќ: Македонија ќе добие само пофалба

СТРАВ ВО КОСКИ: Се плашат од сограѓаните кои се бореле за ИД

СТРАВ ВО КОСКИ: Се плашат од сограѓаните кои се бореле за ИД

Бебе паднало од тереса - лекарите се борат да го спасат

Бебе паднало од тереса - лекарите се борат да го спасат