22 Април, 2019
0.0261

Хрватска се покажа: Притвор за двајца напаѓачи на ватерполистите

Објавено во: Балкан 12 Февруари, 2019

Двајца 25-годишни хулигани се во притвор, а третиот е пуштен да се брани од слобода по вербалниот и физички напад на четворица млади ватерполисти на ривиерата во Сплит минатата недела, кога едниот од нападнатите дуи мораше да скокне во морето и таму да чека додека не дојде полиција.

На напаѓачите им е одреден истражен затвор од 30 дена бидејќи се осомниченио дека ги нападнале со ладно оружје спортистите само поради тоа што носеле тренерки со симболи на Црвена Ѕвезда.

Ватерполистите додека пиеле кафе биле нападнати со тупаници, клоци и палки, а од едниот од нив било побарано да го предаде клубскиот дрес, се вели во полицискиот извештај.

На оној што што скокна в море, Александар Краљ, му биле упатувани погрдни зборови и закани со мавтање на нож.

Кривичната истрага трае додека не се пронајдат уште двајца осомничени за кои полицијата трага од саботата.


Можеби ќе ве интересира

СРБИТЕ НАЈДОА РЕШЕНИЕ: Еве како ќе се спасуваат од километарските колони на границите

СРБИТЕ НАЈДОА РЕШЕНИЕ: Еве како ќе се спасуваат од километарските колони на границите

Инвестиција „тешка“ 450 милиони евра: Што ќе градат Србија и РС на Дрина

Инвестиција „тешка“ 450 милиони евра: Што ќе градат Србија и РС на Дрина

Мира Марковиќ погребана: Еве каде ќе почива сопругата на Милошевиќ

Мира Марковиќ погребана: Еве каде ќе почива сопругата на Милошевиќ

Авионска несреќа во Бугарија со жртви

Авионска несреќа во Бугарија со жртви

(ФОТО) Зорица Брунцлик на погребот на Мира Милошевиќ

(ФОТО) Зорица Брунцлик на погребот на Мира Милошевиќ

Александар Шешељ побара Србија да го признае Крим како дел од Русија

Александар Шешељ побара Србија да го признае Крим како дел од Русија

Вучиќ од „големиот митинг“: Србите најмногу војуваа од сите во 20 век

Вучиќ од „големиот митинг“: Србите најмногу војуваа од сите во 20 век

(ВИДЕО) „ПАДНАА“ МАФИЈАШИ: Разбиена „ало“ шемата за измама во Бугарија

(ВИДЕО) „ПАДНАА“ МАФИЈАШИ: Разбиена „ало“ шемата за измама во Бугарија

(ВИДЕО) Остров на Јадранот ќе стане нова луксузна оаза: Каде ќе никне град за 10 000 луѓе

(ВИДЕО) Остров на Јадранот ќе стане нова луксузна оаза: Каде ќе никне град за 10 000 луѓе