27 Мај, 2022
0.0230

Хрватската полиција ја враќа истрагата на почеток: Пријателите на Матеј повторно на полиграф

Објавено во: Балкан 18 Јануари, 2022

Иако хрватската полиција не ги открива сите детали од потрагата по исчезнатиот Матеј Периш (27) од Сплит во Белград чија трага се губи на новогодишната ноќ, „Новости“ дознава дека неговите пријатели, кои биле со него кобната ноќ во клубот „Готик“ во Бетон хол, повторно се на распит.

Доколку има потреба, повторно ќе им биде извршено полиграфско тестирање, за да се утврди дали ја кажале целосната вистина на полицијата во Србија. Наводно во нивните изјави има две различни верзии, па сплитската полиција сака да ја дознае целосната вистина.

Резултатите од истрагата ќе бидат испратени до колегите во Србија, за да се добие целосна слика за настаните што му претходеа на исчезнувањето на Матеј ноќта меѓу 30 и 31 декември минатата година. Неговите пријатели сѐ уште не даваат изјави за медиумите, а полицијата на двете земји постојано разменува информации важни за расветлување на целиот случај.

Хрватскиот новинар Душан Миљуш, кој го следеше случајот во Белград за „Јутарњи лист“, вели дека сослушувањето на пријателите на Матеј може да трае неколку дена. Овој хрватски весник во понеделникот објави дека на пријателката на Матеј, Сплитјанката Маја С., со која тој комуницирал во кобните вечери, наводно не и било дозволено да ја напушти Србија и дека и бил одземен пасошот, што во понеделникот српското МВР го демантираше.

Пред десетина дена пред зградата на полицијата во Белград ја пречекал Ненад Периш, таткото на Матеј. Весникот ги цитира зборовите на Ненад дека Маја рекла дека не успеала да комуницира со Матеј поради вревата во кафеаната. Точноста на таа изјава допрва треба да се утврди.

- Син ми се обидел да го оствари последниот контакт со пријателката на својата пријателка испраќајќи и порака на „Инстаграм“, но таа не му одговорила - вели Ненад Периш, таткото на исчезнатиот млад човек. 

-Немам информација дека мојот Матеј се слушнал со пријателката. Таа не одговорила на неговата порака. Не дознав што сакал од неа. Убеден сум дека пријателите на Матеј кажаа се што знаат и дека им е тешко поради се што се случи. Ми рекоа дека „мислеле дека разговара со некого, па не го барале веднаш“. Ги разбирам, бидејќи сите дојдоа да се забавуваат.


Можеби ќе ве интересира

Сергеј Лавров во Белград на 7 јуни

Сергеј Лавров во Белград на 7 јуни

Голем пожар во центарот на Солун, спасени 44 лица, повредени најмалку двајца

Голем пожар во центарот на Солун, спасени 44 лица, повредени најмалку двајца

ГО ИЗБОДЕЛ БРАТОТ БЛИЗНАК И СОПСТВЕНИОТ ТАТКО: Двојно убиство во Косовска Митровица

ГО ИЗБОДЕЛ БРАТОТ БЛИЗНАК И СОПСТВЕНИОТ ТАТКО: Двојно убиство во Косовска Митровица

Грција во ОН ќе се жали за турските провокации за островите во Егејското Море

Грција во ОН ќе се жали за турските провокации за островите во Егејското Море

Жена избоде друга жена на судење во Врање

Жена избоде друга жена на судење во Врање

НЕМАВМЕ ПРОБЛЕМИ СО ШЕЌЕРОТ, ТУКУ СО ЕДЕН ТАЈКУН КОЈ САКАШЕ ДА ЗАРАБОТИ ГОЛЕМИ ПАРИ - Вучиќ за недостатокот

НЕМАВМЕ ПРОБЛЕМИ СО ШЕЌЕРОТ, ТУКУ СО ЕДЕН ТАЈКУН КОЈ САКАШЕ ДА ЗАРАБОТИ ГОЛЕМИ ПАРИ - Вучиќ за недостатокот

Вакво невереме немаме видено со децении – град со големина на тениски топчиња паѓал во Хрватска

Вакво невереме немаме видено со децении – град со големина на тениски топчиња паѓал во Хрватска

Бегалците од Украина до 1 јуни треба да ги напуштат бугарските хотели

Бегалците од Украина до 1 јуни треба да ги напуштат бугарските хотели

Хрватска да не ја пушта Србија во ЕУ, ако не се откаже од „митот Јасеновац“

Хрватска да не ја пушта Србија во ЕУ, ако не се откаже од „митот Јасеновац“