21 Септември, 2021
0.0263

ХРВАТСКИ ЕПИДЕМИОЛОГ ПРЕДУПРЕДУВА - ќе биде лошо ако се преклопат короната и грипот, тоа може да биде поразително за постарите луѓе

Објавено во: Балкан 14 Септември, 2021

Хрватскиот вирусен имунолог од Риека проф. д -р Бојан Полиќ вели дека не се вакцинирани доволно луѓе.

„Вакцините се најдоброто достигнување на медицината во последните 100 години. Тие се покажаа како ефикасни против разни болести, некои се искоренети, некои се држат под контрола и гледаме дека тие функционираат и кај примерот на ковид, бидејќи спречуваат потешки форми на болести и смрт“, рече тој.

Зошто е тоа тгака, вели дека не знае дали е тоа поради недоверба во системот, науката или поради дезинформации. 

„Ако одиме од Западна Европа кон исток, тој процент драстично опаѓа. Во земјите од Западна Европа, стапката на вакцинација е над 70, дури и 80 проценти, во нашата земјата е 50 проценти, а во Бугарија и помалку. Ова не е добро затоа што во присуство на варијантата делта на коронавирусот ни се заканува зголемување на бројот на хоспитализирани и починати“, посочи тој.

Со доаѓањето на постудените месеци, постои опасност и од ширење на грипот. 

„Грипот исчезна донекаде затоа што се придржувавме до мерките, и тој е помалку заразен од корона. Бидејќи ги олабавивме мерките во повеќето случаи, мислам дека и грипот може да се појави. Би било лошо да се преклопат короната и грипот и да ги имаме и двете епидемии во исто време. Тоа може да биде поразително за некои луѓе, особено за постарите лица“, заклучи Полик.

Извор и фото: Индекс.хр

Можеби ќе ве интересира

Еве кој во Грција добива трета доза вакцина против ковид-19

Еве кој во Грција добива трета доза вакцина против ковид-19

ГРЦИЈА УПАТИ ДЕМАРШ ДО ТУРЦИЈА: Ловеле риби во нивните територијални води

ГРЦИЈА УПАТИ ДЕМАРШ ДО ТУРЦИЈА: Ловеле риби во нивните територијални води

Да се смират тензиите, повика амбасадата на САД, а Вучиќ вели дека ова е еден од најтешките денови

Да се смират тензиите, повика амбасадата на САД, а Вучиќ вели дека ова е еден од најтешките денови

Вучиќ понудил решение за табличките, но Косовците не прифаќаат

Вучиќ понудил решение за табличките, но Косовците не прифаќаат

ВАЖНО ЗА ДАРИТЕЛИТЕ НА КРВ: Бесмислица е дека оние што се вакцинирани не смеат да даруваат, само после Астразенека и Спутник треба да се почека две недели

ВАЖНО ЗА ДАРИТЕЛИТЕ НА КРВ: Бесмислица е дека оние што се вакцинирани не смеат да даруваат, само после Астразенека и Спутник треба да се почека две недели

ХРВАТСКИОТ ЕПИДЕМИОЛОГ НОВОСЕЛ: Четвртиот бран е во подем, искуството од Израел покажува дека против ковуд ќе се вакцинираме сезонски

ХРВАТСКИОТ ЕПИДЕМИОЛОГ НОВОСЕЛ: Четвртиот бран е во подем, искуството од Израел покажува дека против ковуд ќе се вакцинираме сезонски

НА МАСА САМО ЕДНА ТЕМА - КОСОВО И МЕТОХИЈА: Вучиќ закажа итна седница на Советот за национална безбедност

НА МАСА САМО ЕДНА ТЕМА - КОСОВО И МЕТОХИЈА: Вучиќ закажа итна седница на Советот за национална безбедност

Радуловиќ: Не е јасно кон каде води иницијативата „Отворен Балкан“ на Рама и Вучиќ

Радуловиќ: Не е јасно кон каде води иницијативата „Отворен Балкан“ на Рама и Вучиќ

„ДОДИРНИ МИ КОЛЕНА“ Е САМО ЕДЕН НЕЈЗИН ХИТ: Марина Туцаковиќ заминува во вечноста како легенда

„ДОДИРНИ МИ КОЛЕНА“ Е САМО ЕДЕН НЕЈЗИН ХИТ: Марина Туцаковиќ заминува во вечноста како легенда