15 Јули, 2020
0.0274

ХРВАТСКИ КЛИМАТОЛОГ ЈА ШОКИРАШЕ НАЦИЈАТА: Добро размислете ако купувате куќа покрај море

Објавено во: Балкан 15 Ноември, 2019

Хрватскиот климатолог Мирко Орлиќ вели дека поради климатските промени, ќе има зголемување на нивото на морето, и поплави. 

Ќе има промени, чести, интензивни и долготрајни. 

Тој смета дека најтешкото допрва доаѓа до 2050 или 2100 година. 

Се очекува дека морето ќе се подигне и до еден метар. 

Орлиќ советува два пати да се размисли ако некој во Хрватска сака да купи куќа покрај море. 

„Секој би требало да размисли, и шибенско - книнската жупанија прави планови за брегот, и означува каде е ризично, а каде помалку ризично да се купи имот“, вели Орлиќ. 

Деновиве во Хрватска имаше поплави, а на удар беа Сплит и Дубровник. 

Можеби ќе ве интересира

Србија и Црна Гора се тргнати од листата безбедни земји на ЕУ

Србија и Црна Гора се тргнати од листата безбедни земји на ЕУ

За 40 евра се продавале лажирани тестови на границата меѓу Бугарија и Грција

За 40 евра се продавале лажирани тестови на границата меѓу Бугарија и Грција

АЈА СОФИЈА ЈА ПРЕЛЕА ЧАШАТА: Eвропа размислува за санкции против Турција

АЈА СОФИЈА ЈА ПРЕЛЕА ЧАШАТА: Eвропа размислува за санкции против Турција

ЗЕМЈА ВО РЕГИОНОТ: Aко купите стан, добивате и државјанство

ЗЕМЈА ВО РЕГИОНОТ: Aко купите стан, добивате и државјанство

Заразено цело српско семејство на одмор во Грција: Во болница се и трите деца

Заразено цело српско семејство на одмор во Грција: Во болница се и трите деца

Во Дубровник двојно поевтино од лани, но туристи нема

Во Дубровник двојно поевтино од лани, но туристи нема

Од вторник: Во Унгарија ќе можат Кинези, но не и Македонци

Од вторник: Во Унгарија ќе можат Кинези, но не и Македонци

Вработени двајца имами за Аја Софија

Вработени двајца имами за Аја Софија

ЕПИДЕМИЈАТА И ВО СРБИЈА НЕ СТИВНУВА - нови 287 заразени и 11 починати

ЕПИДЕМИЈАТА И ВО СРБИЈА НЕ СТИВНУВА - нови 287 заразени и 11 починати