22 Март, 2023
0.0205

Хрватски политичар сам се пријавил во полиција за злоупотреба на службената положба

Објавено во: Балкан 26 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Хрватски политичар сам се пријавил во полиција за злоупотреба на службената положба. Тој на социјалните мрежи објави дека го сторил тоа. 

Станува збор за заменик-градоначалникот на Сплит, Бојан Ивошевиќ, кој објави дека поднел кривична пријава против себе.

„Денеска отидов во 1-ва полициска станица во Сплит и се пријавив за кривично дело злоупотреба на положба и овластување од член 291 од Кривичниот законик. Не знам кога и како сум го сторил тоа, но ги упатив дека господинот Марко Дидиќ, новинар од Слободна Далмација, кој на седмата страница на денешната Слободна Далмација ја извести јавноста дека сум го сторил наведеното дело, јас. цитат: „…со тоа што очигледно ја злоупотребува својата позиција и авторитет“, напиша тој.

Вели дека ова го вознемирило. Во текстот на Слободна Далмација пишува за случајот на 52-годишниот Маријофил Брнадиќ од Сплит, кој имал киоск на источниот брег, но поради одлуката на Градот Сплит повеќе не е таму, затоа што сите такви објектите се затворени или отстранети. Брнадиќ не се помири со одлуката за отстранување на киоскот и е казнет трипати поради клевета и закана кон Ивошевиќ.

Новинарот пишува дека обвинувањата на заменик-градоначалничката Брнадиќ ги испратиле на официјалниот мејл на портпаролката на Градот Ана Џелдум и побарале од него коментар. Но, посочуваат дека наместо да одговори на овие прашања или учтиво да се откаже од правото да се изјасни, Ивошевиќ ги објавува сите официјални прашања на својот приватен Фејсбук профил, со што очигледно ја злоупотребува својата положба и овластувања.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Активисти го гаѓаа со торта косовскиот вицепремиер поради Заедницата на српски општини

(ВИДЕО) Активисти го гаѓаа со торта косовскиот вицепремиер поради Заедницата на српски општини

(ВИДЕО) Пред да се фрли во Морача со бебето, жената испратила вознемирувачка порака до родителите

(ВИДЕО) Пред да се фрли во Морача со бебето, жената испратила вознемирувачка порака до родителите

Поранешен советник се закани дека ќе фрли молотов коктел на куќата на Курти ако прифати Заедница на српски општини

Поранешен советник се закани дека ќе фрли молотов коктел на куќата на Курти ако прифати Заедница на српски општини

И НЕНАД ПЕРИШ ВО ПОТРАГА ПО ИЗЧЕЗНАТИТЕ ВО ДУНАВ: Несреќата ја разбуди болката кај таткото на Матеј

И НЕНАД ПЕРИШ ВО ПОТРАГА ПО ИЗЧЕЗНАТИТЕ ВО ДУНАВ: Несреќата ја разбуди болката кај таткото на Матеј

ЛЕКАРИ ИМ ГО ПРЕПИШУВАЛЕ „ОЗЕМПИК“ НА ЛУЃЕТО КОИ САКААТ ДА ОСЛАБАТ: Скандал со недостиг на лекови за дијабетичарите во Србија

ЛЕКАРИ ИМ ГО ПРЕПИШУВАЛЕ „ОЗЕМПИК“ НА ЛУЃЕТО КОИ САКААТ ДА ОСЛАБАТ: Скандал со недостиг на лекови за дијабетичарите во Србија

Курти: За членството во Советот на Европа, Косово веќе го има потребниот број гласови

Курти: За членството во Советот на Европа, Косово веќе го има потребниот број гласови

Кој е херојот кој го спаси детето во Црна Гора?

Кој е херојот кој го спаси детето во Црна Гора?

СЕ СТРЕСЕ РОМАНИЈА: Земјотресот го почувствуваа и во Србија

СЕ СТРЕСЕ РОМАНИЈА: Земјотресот го почувствуваа и во Србија

Туристи од Ќустендил откажале патување во Македонија стравувајќи од каменување на автобусите

Туристи од Ќустендил откажале патување во Македонија стравувајќи од каменување на автобусите