21 Октомври, 2021
0.2481

ХРВАТСКИОТ ЕПИДЕМИОЛОГ НОВОСЕЛ: Четвртиот бран е во подем, искуството од Израел покажува дека против ковуд ќе се вакцинираме сезонски

Објавено во: Балкан 20 Септември, 2021

Хрватскиот епидемиолог од Заводот за јавно здравство, Ива Пем Новосел, гостуваше во ХРТ каде зборуваше за состојбата со коронавирусот. Таа вели дека и Хрватскауште не е на врвот на четвртиот бран, но дека е во замав.

"Ние кои сме вакцинирани веруваме дека сме заштитени. Да, но од тешка форма на болеста и од хоспитализација, но не и од заразување со ковид. Кога ги следите бројките, прво имавме 500, потоа 900, па преминавме 1.000, така што оваа недела се приближивме опасно до бројката од 2.000 новозаразени и се плашам дека ќе ја надминеме оваа недела. Не би сакала да давам негативни најави, но и покрај сите најдобри очекувања, очигледно е дека варијантата на делта е многу заразна и очигледно е дека многу лесно се пренесува и, за жал, имаме многу голем број на новозаразени лица, како и многу пациенти кои се на респиратор “, вели д-р Пем Новосел.

Во однос на третата доза од вакцината против ковид, таа нагласи дека според искуството од Израел, најверојатно вакцинацијата против овој вирус ќе стане сезонаска.

-Израелците веќе се подготвуваат да ја дадат четвртата доза од вакцината и тврдат дека ќе се вакцинираме против Ковид-19 сезонски, барем еднаш годишно, на есен. Фактот дека вирусот мутира е исто така основен проблем со овој вирус. Со оглед на тоа што претходно се надевавме дека откако ќе го надминеме, ќе добиеме доживотен имунитет и нема да мораме повеќе да се вакцинираме, за жал, поради овие мутации не е така. Што се однесува до третата доза на вакцината, поголемиот дел од ЕУ ќе ја препорача за имунокомпромитирани луѓе, и многу веројатно кај постарата популација, вели таа. Размислуваме и за повторно вакцинирање на здравствените работници. Оваа недела ќе се донесе одлука на ниво на ЕУ, чекаме мислење од ЕМА, а потоа Хрватска ќе излезе со својот став, но не очекуваме чуда од таа трета доза “, рече Пем Новосел.

Таа објасни дека „Ковид-19“ е системска болест која предизвикува бројни компликации и не треба да се игнорира.

„Вакцинацијата е еден од важните начини за заштита, но дури и тие основни мерки не треба да се занемарат - држење дистанца, вентилација во просторијата и носење маски“, рече таа, додавајќи дека луѓето веќе се малку уморни од овие мерки, но тие се уште се потребни, со оглед на тоа дека доаѓа есента, а луѓето ќе останат во затворени простории подолго.

Извор: Индекс.хр

Можеби ќе ве интересира

Србија воведува ковид пропусници

Србија воведува ковид пропусници

(ВИДЕО) Најдени се мигранти под автобус кој сообраќал на релација Сараево – Франкфурт

(ВИДЕО) Најдени се мигранти под автобус кој сообраќал на релација Сараево – Франкфурт

Во Романија на секои 5 минути по едно лице умира од коронавирусот

Во Романија на секои 5 минути по едно лице умира од коронавирусот

За недела дена од коронавирусот починале браќа близнаци во Србија, а потоа и нивната мајка

За недела дена од коронавирусот починале браќа близнаци во Србија, а потоа и нивната мајка

Се плашел да го приклучат на респиратор, избегал од болница, и починал дома

Се плашел да го приклучат на респиратор, избегал од болница, и починал дома

Нема подобрување, во Србија има скоро 8.000 заразени

Нема подобрување, во Србија има скоро 8.000 заразени

Албанија за неколку месеци ќе лансира сателити во орбитата

Албанија за неколку месеци ќе лансира сателити во орбитата

ГОЛЕМА ТАГА ВО КРУШЕВАЦ-16-ГОДИШЕН СРЕДНОШКОЛЕЦ ПОЧИНА ОД КОВИД: Бил во изолација поради татко му кој бил позитивен на вирусот

ГОЛЕМА ТАГА ВО КРУШЕВАЦ-16-ГОДИШЕН СРЕДНОШКОЛЕЦ ПОЧИНА ОД КОВИД: Бил во изолација поради татко му кој бил позитивен на вирусот

ДВЕ СЛАВНИ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ЛИЧНОСТИ ПОЧИНАА ОД КОВИД: Титовиот адмирал Бранко Мамула и голманот Драган Пантелиќ ја изгубија последната битка

ДВЕ СЛАВНИ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ЛИЧНОСТИ ПОЧИНАА ОД КОВИД: Титовиот адмирал Бранко Мамула и голманот Драган Пантелиќ ја изгубија последната битка