04 Август, 2020
0.0410

Хрватскиот МНР Радман: Северна Македонија и Албанија ќе добијат „Датум“ кога ќе ги исполнат целите и критериумите

Објавено во: Балкан 25 Мај, 2020

Хрватскиот министер за надворешни работи, Гордан Грлиќ Радман, одговарајќи на критиките на опозиционерот Јошко Клисовиќ дека претседателството на Хрватска со ЕУ не вродило со доделување прецизен датум за отпочнување на преговорите со Северна Македонија и Албанија одговори дека прво тие две земји за тоа треба да ги исполнат „целите и критериумите“, прнесува Јутарњи.

„Знам колку напор вложивме и колку видливи сме во ЕУ. Зборовите на г-дин Клисовиќ не спаѓаат во плодно тло. Хрватска успеа да обезбеди континуитет на сите процеси во ЕУ и покрај пандемијата на коронавирус, на Северна Македонија и на Албанија им е дадено зелено светло за да започнат преговори, а Загребската декларација за Западен Балкан е посеопфатна од таа во Солун, рече министерот во владата на ХДЗ.

На претходната забелешка на Клисовиќ дека двете балкански земји не добиле датум за почеток на преговори, Радман вели дека одлуката на Европскиот совет во 2006 година го дава датумот „кога ќе бидат исполнети целите и критериумите“.

„И Хрватска беше жртва на таа одлука. Покрај критериумите, Хрватска доби и мерила“, рече Грлиќ Радман.


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ГРAД СО ГОЛЕМИНА НА ОРЕВ: Невреме во три хрватски градови

(ВИДЕО) ГРAД СО ГОЛЕМИНА НА ОРЕВ: Невреме во три хрватски градови

Авион се урна врз зграда во грчко село

Авион се урна врз зграда во грчко село

Ова е првата хрватска ИТ фирма која достигна вредност од милијарди долари

Ова е првата хрватска ИТ фирма која достигна вредност од милијарди долари

Грците уапсија туристи кои не ги почитувале мерките

Грците уапсија туристи кои не ги почитувале мерките

(ВИДЕО) ОВА Е ХИТ НА ИНТЕРНЕТ: Бугарска министерка говори англиски измешан со бугарски јазик

(ВИДЕО) ОВА Е ХИТ НА ИНТЕРНЕТ: Бугарска министерка говори англиски измешан со бугарски јазик

Не го чекаме кандидатот за вакцина, туку онаа што може да се користи, вели Кон

Не го чекаме кандидатот за вакцина, туку онаа што може да се користи, вели Кон

Тунижанка се породи на аеродромот „Никола Тесла“ во Белград

Тунижанка се породи на аеродромот „Никола Тесла“ во Белград

АКЦИЈА НА ЕВРОПОЛ И ИНТЕРПОЛ: Македонско вино се продавало во шишиња со хрватски етикети

АКЦИЈА НА ЕВРОПОЛ И ИНТЕРПОЛ: Македонско вино се продавало во шишиња со хрватски етикети

Дали Косово тајно се вооружува?

Дали Косово тајно се вооружува?