22 Март, 2023
0.0221

ХРВАТСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ МИЛАНОВИЌ НЕ САКА ДА МУ УГОДУВА НЕКОМУ ВО БРИСЕЛ: Не знаев дека сме биле во војна со Русија

Објавено во: Балкан 26 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Претседателот Зоран Милановиќ ја посети компанијата АД Пластик, од каде се обрати до јавноста. Милановиќ рече дека се работи за успешна компанија која работи во повеќе земји, но и во Русија, каде што им бил конфискуван имотот и дека „денес тоа е нормално“. „Ова го кажувам затоа што е така, а не затоа што заземам страна, а инаку е вистина“, рече тој, пренесува N1.

Тој додаде дека тоа е компанија која произведува и извезува се и сешто, и дека би било добро такви компании да ги има повеќе, а не да сме зависни само од туризмот. „Србија троши повеќе струја по глава на жител, а ги има повеќе, што значи дека не произведуваме ништо“, додаде тој.

„Ако нема преговори меѓу Москва и Вашингтон, тогаш сме чекор поблиску до Третата светска војна“

Што се однесува до испраќањето западни тенкови во Украина, тој вели дека тоа ќе ја продолжи војната. „Ако Америка и Русија не се договорат, а тоа не е на повидок, војната нема да престане. Некако се надевам дека ќе продолжат некакви разговори, или полека ќе се движиме кон трета светска војна, за што некои мислат дека веќе почна, но јас сум малку резервиран. Што се однесува до тенковите, и руските и американските горат исто“, рече тој.

„Воено Хрватска воопшто нема потреба да се помага. Сакаш да одиме во војна? Го цитирав украинскиот министер кој рече дека тоа е прокси војна. Само ја повторив неговата изјава. И тогаш го слушнавме Лавров како ме фали, но по неколку дена германската министерка за надворешни работи рече дека мора да бидеме обединети бидејќи, цитирам, сме во војна со Русија. Јас не го знаев тоа. Можеби Германија повторно е во војна со Русија, но нека им е со среќа, можеби ќе поминат подобро од пред 70 години“, рече тој.

„Сега слушнавме од Зелените кои беа пацифистичка партија и антиамерикански и антируски, дека ние сме во војна.Ние не војуваме, Русија и Америка се во војна, но Германија не е и нема да бидат прашани ништо, а можеби е подобро затоа што ние видовме што направија со резолуцијата за Босна и Херцеговина“, рече тој.

„Можеби тие тенкови ќе изгорат, можеби ќе стигнат до Крим, но без Хрватска. Јас секогаш ќе се залагам за тоа. Оние кои сакаат да му угодат на некого во Брисел можеби ќе го заговараат, но јас не“, додаде тој.

На новинарско прашање како живее и како политиката влијаела врз него, тој одговори: „Лошо, наполниш 50 години и сфаќаш дека не можеш повеќе да трчаш по работен ден, живееш поинаку. Седиш и јадеш повеќе, но тоа е како што е“.

„Ако сме во војна со Русија, тогаш да видиме што треба да правиме, а потоа нема да ја прашаме Германија за мислење. Шолц беше нешто поблаг, но нека се договорат кој е канцелар таму. Јас сум бил во политиката долго време и нашата земја помина, јас сум поминал низ се, но вакво лудило никогаш не сум видел“, заклучи тој.

Извор: Индекс.хр

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Активисти го гаѓаа со торта косовскиот вицепремиер поради Заедницата на српски општини

(ВИДЕО) Активисти го гаѓаа со торта косовскиот вицепремиер поради Заедницата на српски општини

(ВИДЕО) Пред да се фрли во Морача со бебето, жената испратила вознемирувачка порака до родителите

(ВИДЕО) Пред да се фрли во Морача со бебето, жената испратила вознемирувачка порака до родителите

Поранешен советник се закани дека ќе фрли молотов коктел на куќата на Курти ако прифати Заедница на српски општини

Поранешен советник се закани дека ќе фрли молотов коктел на куќата на Курти ако прифати Заедница на српски општини

И НЕНАД ПЕРИШ ВО ПОТРАГА ПО ИЗЧЕЗНАТИТЕ ВО ДУНАВ: Несреќата ја разбуди болката кај таткото на Матеј

И НЕНАД ПЕРИШ ВО ПОТРАГА ПО ИЗЧЕЗНАТИТЕ ВО ДУНАВ: Несреќата ја разбуди болката кај таткото на Матеј

ЛЕКАРИ ИМ ГО ПРЕПИШУВАЛЕ „ОЗЕМПИК“ НА ЛУЃЕТО КОИ САКААТ ДА ОСЛАБАТ: Скандал со недостиг на лекови за дијабетичарите во Србија

ЛЕКАРИ ИМ ГО ПРЕПИШУВАЛЕ „ОЗЕМПИК“ НА ЛУЃЕТО КОИ САКААТ ДА ОСЛАБАТ: Скандал со недостиг на лекови за дијабетичарите во Србија

Курти: За членството во Советот на Европа, Косово веќе го има потребниот број гласови

Курти: За членството во Советот на Европа, Косово веќе го има потребниот број гласови

Кој е херојот кој го спаси детето во Црна Гора?

Кој е херојот кој го спаси детето во Црна Гора?

СЕ СТРЕСЕ РОМАНИЈА: Земјотресот го почувствуваа и во Србија

СЕ СТРЕСЕ РОМАНИЈА: Земјотресот го почувствуваа и во Србија

Туристи од Ќустендил откажале патување во Македонија стравувајќи од каменување на автобусите

Туристи од Ќустендил откажале патување во Македонија стравувајќи од каменување на автобусите