21 Јануари, 2019
0.3387
    ALK 8300.96    -1.19%     GRNT 825    -1.05%     KJUBI 1543    -2.96%     KMB 5320    -0.58%     MPT 50000    -0.09%     MTUR 5050    -0.98%     OHB 6599.5    -0.01%     OKTA 4500    0%     RZLV 73    2.82%     STB 1244.42    -1.55%     STIL 118    -7.09%     TEL 302    0%     TNB 14989.86    -0.01%     UNI 2145    2.97%

Huawei го воведува новиот ARM процесор со ултра-високи перформанси со што ја доведува глобалната компјутерска моќ на повисоко ниво

Објавено во: Мои пари 09 Јануари, 2019

- Huawei го објави највисокиот процесор во индустријата базиран на архитектурата на Advanced RISC Machine (ARM). Новиот Kunpeng 920 процесор е дизајниран да ја забрза обработката на големи збирки податоци и да врши дистрибуирано складирање и ARMспецифични сценарија. Huawei се приклучува на големите играчи во индустријата на ARM и се вклучи во градењето отворен, кооперативен, заеднички еко-систем кој го доведува светот на денешните компјутери на сосема ново ниво.

„Huawei континуирано инвестира во развој во областа на компјутерите, создавајќи вредност за своите клиенти. Huawei одамна е партнер со Intel, а двете компании заедно во голема мера придонесоа за развој на информатичките и комуникациските технологии. Ќе продолжиме со долгорочното стратешко партнерство и ќе продолжиме да создаваме иновации заедно. Во меѓувреме, индустријата на АRM гледа нови можности за развој: новосоздадените Kunpeng 920 процесори и TaiShan серверите на Huawei првенствено се користат во големите апликации за обработка на податоци, дистрибуирано складирање и АRM апликации. Ќе работиме со глобалните партнери во духот на отвореност, соработка и заеднички успех за поттикнување развојот на екосистемот на АRM, изјави Вилијам Шу, член на одборот и шеф на секторот за стратешки маркетинг во Huawei.


Највисоки перформанси базирани на АRM процесор во индустријата

Kunpeng 920 е најпродаван серверски ARM процесор. Со користење на најновиот 7nm процес, процесорот е независно дизајниран од Huawei под ARMv8 лиценца за архитектура. Тој значително ги зголеми перформансите и ги оптимизира предиктивните алгоритми, го зголемува бројот на OP блокови и ја подобрува архитектурата на меморијата. На типична фреквенција на SPECint Benchmark тестови, процесорот Kunpeng 920 има резултат од над 930, што е 25% повисоко од индустрискиот репер. Во исто време, енергетската ефикасност е 30% подобра од онаа на другите индустриски решенија. Kunpeng 920 обезбедува многу поголема компјутерска моќ за центри за податоци и ја намалува потрошувачката на енергија.

Huawei TaiShan, АRM базиран процесор со најдобри перформанси во индустријата

Huawei денес го лансираше својот TaiShan сервер, напојуван од Kunpeng 920, вклучувајќи три модели: еден со фокус на складирање, друг - со висока густина и трет - фокусиран на балансирање на двете барања. Серверите TaiShan се изградени за големи податоци, дистрибуирано складирање и ARM сценарија. TaiShan дава компјутерски платформи со високи перформансидо 20% повисоки од претходно и ниска потрошувачка на енергија.

Градење отворен и заеднички ARM екосистем врз основа на севкупниот успех

Huawei постојано поттикнува корпоративна меѓусебна помош во градењето на хардвер, софтвер и апликации. Глобалниот бренд работи со организации како што се Green Computing Consortium (GCC), Linaro and Open Edge и HPC Initiative (OEHI) за изградба на отворен и заеднички ARM екосистем со партнери како Hortonworks, Microsoft, Red Hat, SAP, SUSE, Ubuntu и China Standart Software.

Во однос на хардверот, Huawei е клучен член на Linaro, а во однос на софтверот е член на OpenStack и еден од основачите на Cloud Native Computing Foundation (CNCF). Huawei се приклучи на GCC, кој неодамна го лансираше извештајот за техничките стандарди на Green Computing Consortium Server и е само една од нивните иницијативи за изградба на отворена „зелена“ технологија. Huawei исто така е член на OEHI.


Можеби ќе ве интересира

Заврши вториот кампус експиријанс Македонија во организација на Реал Мадрид Фондација

Заврши вториот кампус експиријанс Македонија во организација на Реал Мадрид Фондација

Дефектот на ул.Јане Сандански е саниран

Дефектот на ул.Јане Сандански е саниран

Невладини организации: Поминаа два месеци од бегството на Груевски, каде е извештајот?

Невладини организации: Поминаа два месеци од бегството на Груевски, каде е извештајот?

Огромен интерес кај стартап компаниите за финансиска поддршка од ФИТР

Огромен интерес кај стартап компаниите за финансиска поддршка од ФИТР

Без вода корисници на бул.Јане Сандански

Без вода корисници на бул.Јане Сандански

НАЈГОЛЕМАТА ПРОМОЦИЈА НА КНИГА ДОСЕГА!

НАЈГОЛЕМАТА ПРОМОЦИЈА НА КНИГА ДОСЕГА!

Менаџерски синдром/Burn-out синдром– болест на модерното време!

Менаџерски синдром/Burn-out синдром– болест на модерното време!

Бабовски: Продолжен рокот за аплицирање за поврат на камати од инвестиции во ИПАРД програмата

Бабовски: Продолжен рокот за аплицирање за поврат на камати од инвестиции во ИПАРД програмата

Инцидентен уличен дефект во Капиштец

Инцидентен уличен дефект во Капиштец